«Ռուսական երկաթուղիներ»-ը 2026թ.-ին նախատեսում է կրճատել ծախսերը 20%-ով
«Ռուսական երկաթուղիներ» պետական ​​ընկերության տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 2026 թվականի ծախսերը՝ 713.6 միլիարդ ռուբլու (9.15 միլիարդ դոլար) չափով, ինչը նվազել է այս տարվա 890.9 միլիարդ ռուբլու համեմատ, երկուշաբթի օրը հայտնել է ընկերությունը։
Ռուսաստանի կառավարությունը քննարկում է երկրի ամենամեծ առևտրային գործատուին աջակցելու տարբեր եղանակներ, որը կուտակել է 4 տրիլիոն ռուբլու (50.8 միլիարդ դոլար) պարտք՝ Ռուսաստանի ռազմական տնտեսության կտրուկ դանդաղման պատճառով եկամուտների անկման ֆոնին։
Հաստատված ծախսերից 531.4 միլիարդ ռուբլին կծախսվի ենթակառուցվածքների պահպանման և անվտանգության վրա, ևս 161.7 միլիարդ ռուբլին կուղղվի վագոնների ձեռքբերմանը, իսկ 120 միլիարդ ռուբլին՝ Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև արագընթաց երկաթուղու կառուցմանը, ասվում է «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի հայտարարության մեջ։
«Ռուսական երկաթուղիներ»-ի ամենամեծ վարկատուի և Ռուսաստանի երկրորդ խոշորագույն ՎՏԲ բանկի գործադիր տնօրեն Անդրեյ Կոստինը «Reuters»-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ներդրումների բարձր մակարդակի պահպանումը պարտքի վերակառուցման վերաբերյալ քննարկումների ամենակարևոր թեմաներից մեկն է։
«Ռուսական երկաթուղիներ»-ի 2025 թվականի ծախսերը, որոնք կարևոր են ընկերության մատակարարների համար, դեռևս շատ ցածր մակարդակի վրա են՝ համեմատած նախորդ տարվա ռեկորդի հետ, երբ դրանք հասել էին 1,5 տրիլիոն ռուբլու։

Russian Railways plans to cut costs by 20% in 2026
The board of directors of state-owned Russian Railways has approved spending for 2026 at 713.6 billion rubles ($9.15 billion), down from 890.9 billion rubles this year, the company said on Monday.
The Russian government is considering various ways to support the country’s largest commercial employer, which has accumulated 4 trillion rubles ($50.8 billion) in debt amid a sharp slowdown in Russia’s military economy and falling revenues.
Of the approved spending, 531.4 billion rubles will be allocated to infrastructure maintenance and security, another 161.7 billion rubles to purchasing rail cars, and 120 billion rubles to building a high-speed railway between Moscow and St. Petersburg, Russian Railways said in a statement.
Andrei Kostin, CEO of Russian Railways’ largest lender and Russia’s second-largest bank, VTB, told Reuters in an interview that maintaining a high level of investment was one of the most critical topics in discussions about debt restructuring.
Russian Railways’ 2025 spending, which is essential to the company’s suppliers, is still well below last year’s record of 1.5 trillion rubles.