Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղաին պատասխանել է Sputnik-ի թղթակցի հարցին, թե Հայաստանի վարչապետը հայտարարել է Թեհրանի և Երևանի հարաբերությունների զարգացմանն աջակցելու և Իրանի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ ստորագրելու ցանկության մասին։ Այս մասին հաղորդում է ISNA գործակալությունը։
Հատկանշական է հատկապես հարցի ձևակերպումը, որը ներկայացնում ենք ստորև. «Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը 2025 թվականին ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր է ստորագրել ԱՄՆ-ի, այնուհետև՝ Եվրոպական միության հետ և մասամբ դուրս է եկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, ինչպես նաև հաշվի առնելով Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հետ Իրանի խնդիրները պատժամիջոցների ոլորտում, արդյո՞ք Իրանը պատրաստ է Հայաստանի հետ ստորագրել ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր, որը նման է Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ իր համաձայնագրերին»:
Սրան ի պատասխան Բաղաին հայտարարել է.
«Իրանն իր հարաբերությունները կարգավորում է ազգային շահերից ելնելով, և Հայաստանի հետ հարաբերությունները բացառություն չեն այս կանոնից։ Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ շահերի, խնդիրների և ընդհանրությունների ճշգրիտ ընկալման վրա․ մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք այս երկրի հետ և վճռական ենք շարունակել այդ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում»,- ընդգծել է նա։
Բաղաին շեշտել է նաև, որ Իրանը հարգում է այն փաստը, որ երկրները հարաբերություններ ունեն այլ կողմերի հետ, եթե դա չի վնասում Իրանի հարաբերություններին և շահերին:
«Մեր հարաբերություններն այլ երկրների հետ ձևավորվում են փոխադարձ շահերի և խնդիրների մանրակրկիտ վերլուծության հիման վրա, և Հայաստանի ու հարևան մյուս երկրների հետ մեր հարաբերությունները կարգավորվում են այդ հիմքի վրա»,- հավելել է նա։

We have excellent relations with Armenia: Iranian Foreign Ministry
Iranian Foreign Ministry spokesman Ismail Baghai responded to a Sputnik correspondent's question about Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's statement that he would support the development of relations between Tehran and Yerevan and sign a document on strategic partnership with Iran. The ISNA agency reported this.
The formulation of the question is particularly noteworthy, which we present below: "Considering that Armenia signed a strategic partnership agreement with the United States and then the European Union in 2025 and partially withdrew from the Collective Security Treaty Organization, as well as taking into account Iran's problems with the European Union and the United States in the area of ​​sanctions, is Iran ready to sign a strategic partnership agreement with Armenia, similar to its agreements with Russia and China?"
In response, Baghai stated:
"Iran regulates its relations based on national interests, and relations with Armenia are no exception to this rule. Our relations with Armenia are based on a clear understanding of our mutual interests, challenges, and commonalities. "We have excellent relations with this country and are determined to continue these relations in various fields," he stressed.
Baghai also stressed that Iran respects countries' relations with other parties, provided those relations do not harm Iran's interests.
"Our relations with other countries are formed based on a thorough analysis of mutual interests and problems, and our relations with Armenia and other neighboring countries are regulated on that basis," he added.