Դեկտեմբերի 29-ի գիշերը Կիևն ԱԹՍ-ներով հարձակում է գործել Նովգորոդում ՌԴ նախագահի պետական կեցավայրի նկատմամբ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ոչնչացվել է 91 ԱԹՍ։ Բոլոր անօդաչու թռչող սարքերը ոչնչացվել են Ռուսաստանի զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից։ Ցանկանում ենք նշել, որ այս հարձակումը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ուկրաինական հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ինտենսիվ բանակցությունների ընթացքում»,- ասել է Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ նման անխոհեմ գործողություններն անպատասխան չեն մնա։ Ռուսաստանի զինված ուժերը որոշել են պատասխան հարվածների թիրախները և դրանց իրականացման ժամկետները։
«Միևնույն ժամանակ, մենք չենք մտադիր դուրս գալ Միացյալ Նահանգների հետ բանակցային գործընթացից։ Հաշվի առնելով Կիևի հանցավոր ռեժիմի լիակատար այլասերումը, որն անցել է պետական ահաբեկչության քաղաքականության, Ռուսաստանն իր բանակցային դիրքորոշումը կվերանայի»,- հավելել է Լավրովը։

On the night of December 29, Kiev launched an attack with drones on the state residence of the Russian president in Novgorod. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov announced this.
"91 drones were destroyed. The Russian armed forces' air defense systems destroyed all the drones. We want to note that this attack took place during intensive negotiations between Russia and the United States on the settlement of the Ukrainian conflict," Lavrov said.
According to him, such reckless actions will not go unanswered. The Russian armed forces have identified the targets for retaliatory strikes and the timing of their execution.
"At the same time, we do not intend to withdraw from the negotiation process with the United States. Given the complete depravity of the criminal regime in Kiev, which has turned into a policy of state terrorism, Russia will reconsider its negotiating position," Lavrov added.