Պուտինը և Զելենսկին կարող են հեռախոսազրույցն ունենալ. Fox News
Fox News-ը գրում է, որ Մար-ա-Լագոյում կայացած Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը կարող է շրջադարձային դառնալ Ուկրաինայում խաղաղության հաստատման գործընթացում։ Ըստ իրազեկ աղբյուրների՝ այս բանակցությունները հիմք են ստեղծում Զելենսկու և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև առաջին ուղիղ հեռախոսազրույցի համար 2020 թվականից ի վեր։ Դոնալդ Թրամփը, ով իրեն տեսնում է որպես հաջողակ միջնորդ երկու առաջնորդների միջև, հաստատել է, որ արդեն խոսել է Պուտինի հետ և հավատում է, որ խաղաղության համաձայնագիրը գտնվում է մշակման եզրափակիչ փուլում։
Բանակցությունների առանցքում ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող 20 կետից բաղկացած խաղաղության ծրագիրն է, որը ենթադրում է բարդ փոխզիջումներ թե՛ Կիևի, թե՛ Մոսկվայի կողմից։ Նախնական տվյալներով՝ ծրագիրը կարող է ներառել ուկրաինական զորքերի մասնակի դուրսբերում արևելյան որոշ շրջաններից և ապառազմականացված գոտիների ստեղծում՝ առանց Ռուսաստանի վերահսկողության պաշտոնական ճանաչման։ Զելենսկին ընդգծել է, որ Ուկրաինայի համար միակ առաջնահերթությունը պատերազմի ավարտն է, սակայն կենսական է համարում ԱՄՆ-ից իրավաբանորեն պարտավորեցնող անվտանգության երաշխիքների ստացումը, ինչը կարող է կանխել հետագա ագրեսիան։
Պատմականորեն երկու առաջնորդների հարաբերությունները միշտ եղել են ծայրահեղ լարված, իսկ ուղիղ կապը վերջնականապես խզվել էր 2020 թվականին՝ «Վագներ» խմբավորման հետ կապված սկանդալային միջադեպից հետո։ Այնուամենայնիվ, ներկայիս դիվանագիտական ակտիվությունը հույս է ներշնչում, որ կողմերը կարող են վերադառնալ երկխոսության։

Путин и Зеленский могут провести телефонный разговор: Fox News
Fox News пишет, что встреча Дональда Трампа и Владимира Зеленского в Мар-а-Лаго может стать поворотным моментом в процессе установления мира в Украине. Согласно информированным источникам, эти переговоры создают основу для первого прямого телефонного разговора между Зеленским и президентом РФ Владимиром Путиным с 2020 года. Дональд Трамп, который видит себя успешным посредником между двумя лидерами, подтвердил, что уже разговаривал с Путиным и верит, что мирное соглашение находится на финальной стадии разработки.
В центре переговоров находится поддерживаемый США мирный план из 20 пунктов, который предполагает сложные компромиссы как со стороны Киева, так и со стороны Москвы. По предварительным данным, план может включать частичный вывод украинских войск из некоторых восточных районов и создание демилитаризованных зон без официального признания российского контроля. Зеленский подчеркнул, что единственным приоритетом для Украины является завершение войны, однако считает жизненно важным получение от США юридически обязывающих гарантий безопасности, которые могли бы предотвратить дальнейшую агрессию.
Исторически отношения двух лидеров всегда были крайне напряженными, а прямая связь окончательно прервалась в 2020 году после скандального инцидента, связанного с группой «Вагнер». Тем не менее, нынешняя дипломатическая активность внушает надежду на то, что стороны могут вернуться к диалогу.