Radio NV-ն, հղում անելով քաղաքական և դիվանագիտական շրջանակների չորս աղբյուրի, հաղորդում է, որ Միացյալ Թագավորոթյունում Ուկրաինայի դեսպան և Ուկրաինայի զինված ուժերի նախկին գլխավոր հրամանատար Վալերի Զալուժնին պլանավորում է լքել իր դիվանագիտական պաշտոնը 2026 թվականի հունվարի սկզբին։
«Նա և նախագահը քննարկել են Զալուժնիի տարբեր պաշտոններ՝ վարչապետից մինչև նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, սակայն նա այդ պահին հետաքրքրություն չի ցուցաբերել», - ասել են աղբյուրները։
NV-ի աղբյուրները նաև հայտնել են, որ Զալուժնին դիտարկում է ԱՄՆ-ում դեսպանի կամ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի պաշտոնը, սակայն դեռևս որոշումներ չեն կայացվել։
«Զալուժնին, հավանաբար, ցանկանում է վերադառնալ Կիև. նա կարող է այդ մասին հայտարարել արդեն հաջորդ տարվա հունվարի 4-5-ը, եթե ոչինչ չազդի նրա որոշման վրա», - ասել է աղբյուրներից մեկը։

Zaluzhny is preparing to leave London
Radio NV, citing four sources in political and diplomatic circles, reported that Valery Zaluzhny, Ukraine’s ambassador to the United Kingdom and former commander-in-chief of the Ukrainian Armed Forces, plans to leave his diplomatic post in early January 2026.
“He and the president discussed various positions for Zaluzhny, from prime minister to chief of staff, but he has not shown any interest at that time,” the sources said.
NV’s sources also reported that Zaluzhny is considering the post of ambassador to the United States or commander-in-chief of the Ukrainian Armed Forces, but no decisions have been made yet.
“Zaluzhny probably wants to return to Kiev; he may announce this as early as January 4-5 next year, if nothing influences his decision,” one of the sources said.