Ղրղզստանի նախկին նախագահից վերցրել են բոլոր պետական պարգևները
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին զրկել են պետական ​​պարգևներից։ Հրամանագիրը ստորագրել է պետության ներկայիս ղեկավար Սադիր Ժապարովը և հրապարակվել նախագահի կայքում։
Աթամբաևը զրկվել է հանրապետության բարձրագույն պարգևից՝ «Ղրղզստանի Հանրապետության մեծագույն պատիվից», Մանասի 2-րդ աստիճանի շքանշանից, «Դանակեր» շքանշանից և «Դանք» մեդալից։ Ժապարովը նաև չեղյալ է հայտարարել այդ պարգևները նախկին նախագահին շնորհելու հրամանագրերը։
Իրավապահ մարմիններին հանձնարարվել է բռնագրավել դրանք՝ հետագայում պետական ​​պարգևների հիմնադրամ փոխանցելու համար։
Աթամբաևը Ղրղզստանի նախագահ է եղել 2011 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2017 թվականի նոյեմբերը։
2020 թվականին նա դատապարտվել է 11 տարի և երկու ամիս ազատազրկման, դատավճիռը հետագայում չեղյալ է հայտարարվել, և գործը ուղարկվել է նոր դատաքննության։
2023 թվականին Աթամբաևն ազատ է արձակվել բանտից և թույլատրվել է մեկնել արտասահման՝ բուժման համար։ Ներկայումս նա գտնվում է արտասահմանում։
2025 թվականի հունիսին Աթամբաևը հեռակա կարգով դատապարտվել է 11,5 տարվա ազատազրկման՝ գույքի բռնագրավմամբ և պետական ​​պարգևների կորստով, երեք քրեական գործերով՝ Կոյ-Տաշ գյուղում հողամասերի ապօրինի ձեռքբերման, ապօրինի հարստացման և 2019 թվականի օգոստոսին Կոյ-Տաշ գյուղում տեղի ունեցած անկարգություններին մասնակցելու վերաբերյալ։

Бывшего президента Киргизии лишили всех государственных наград
Бывший президент Киргизии (Кыргызстана) Алмазбек Атамбаев лишен государственных наград. Соответствующий указ подписал действующий глава государства Садыр Жапаров, документ опубликован на сайте президента.
Атамбаев лишен высшей награды республики — звания «Герой Киргизской Республики» (высшая степень отличия), ордена «Манас» II степени, ордена «Данакер» и медали «Данк». Жапаров также аннулировал указы о присвоении этих наград бывшему президенту.
Правоохранительным органам поручено изъять их для последующей передачи в фонд государственных наград.
Атамбаев занимал пост президента Киргизии с декабря 2011 года по ноябрь 2017 года.
В 2020 году он был приговорен к 11 годам и двум месяцам лишения свободы, однако позже приговор был отменен, а дело направлено на новое судебное разбирательство.
В 2023 году Атамбаев был освобожден из тюрьмы, ему разрешили выехать за границу для лечения. В настоящее время он находится за рубежом.
В июне 2025 года Атамбаев был заочно приговорен к 11,5 годам лишения свободы с конфискацией имущества и лишением государственных наград по трем уголовным делам: о незаконном приобретении земельных участков в селе Кой-Таш, незаконном обогащении и участии в беспорядках в селе Кой-Таш в августе 2019 года.