Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցություններից հետո հայտնել է Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների հաջորդ հանդիպման վերաբերյալ համաձայնության մասին։
Զելենսկին կրկին շնորհակալություն է հայտնել Դոնալդ Թրամփին «հրաշալի հանդիպման» համար։ Ըստ նրա՝ կայացել է բովանդակային զրույց բոլոր հարցերի շուրջ։
«Բարձր գնահատում ենք առաջընթացը, որին հասել են ուկրաինական և ամերիկյան թիմերը վերջին շաբաթների ընթացքում»,- նշել է Զելենսկին։
Առանձին շնորհակալություն է հայտնել Սթիվ Ուիթքոֆին և Ջարեդ Քուշներին նրանց ներգրավվածության և գործին լիակատար նվիրվածության համար, ինչպես նաև գործունեությունը գնահատել ուկրաինացի ներկայացուցիչների՝ մասնավորապես Ռուստեմ Ումերովի և Անդրեյ Գնատովի։
Ըստ Ուկրաինայի նախագահի՝ քննարկվել են խաղաղության շրջանակի բոլոր ասպեկտները և ձեռք են բերվել զգալի արդյունքներ։ Բացի այդ, Զելենսկին և Թրամփը քննարկել են հետագա քայլերի հաջորդականությունը։
Զելենսկու խոսքով՝ անվտանգության երաշխիքները կարևորագույն նշանակություն ունեն դիմացկուն խաղաղության հասնելու ճանապարհին.
«Համաձայնեցրինք, որ մեր թիմերը կհանդիպեն արդեն հաջորդ շաբաթ՝ քննարկվող բոլոր հարցերը վերջնականապես համաձայնեցնելու համար»,- հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նա նշել է նաև, որ ԱՄՆ նախագահի հետ համաձայնեցվել է, որ 2026 թվականի հունվարին Թրամփը Վաշինգտոնում կընդունի ուկրաինացի և եվրոպացի առաջնորդներին. «Ուկրաինան պատրաստ է խաղաղության»,- ընդգծել է Զելենսկին իր գրառման վերջում։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced after talks with Donald Trump that they had agreed on the next meeting of the Ukrainian and US delegations.
Zelensky once again thanked Donald Trump for the “extraordinary meeting. According to him, a substantive conversation took place on all issues.
“We highly appreciate the progress that the Ukrainian and American teams have made in recent weeks,” Zelensky noted.
He expressed special thanks to Steve Witkoff and Jared Kushner for their involvement and full commitment to the cause, and also appreciated the activities of the Ukrainian representatives, in particular Rustem Umerov and Andriy Gnatov.
According to the Ukrainian President, all aspects of the peace framework were discussed, and significant results were achieved. In addition, Zelensky and Trump discussed the sequence of further steps.
According to Zelensky, security guarantees are of paramount importance on the path to achieving a durable peace.
“We agreed that our teams will meet next week to finalize all the issues under discussion,” the Ukrainian president added.
He also noted that it was agreed with the US president that Trump would receive Ukrainian and European leaders in Washington in January 2026. “Ukraine is ready for peace,” Zelensky emphasized at the end of his post.