ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հաշվի առնելով վերջին 11 ամսում կարգավորած 8 պատերազմները՝ ԱՄՆ-ն արդյունավետորեն ստանձնել է ՄԱԿ-ի դերը, որը շատ քիչ օգնություն կամ աջակցություն է ցուցաբերել հակամարտություններին։
«Ուրախ եմ հայտարարել, որ Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև ռազմական գործողությունների բռնկումն անմիջապես կդադարի, և նրանք կվերադառնան խաղաղության՝ համաձայն մեր վերջերս համաձայնեցված նախնական պայմանագրի։ Ես ուզում եմ շնորհավորել երկու մեծ առաջնորդներին այս արագ և շատ արդարացի լուծմանը հասնելու իրենց փայլուն գործողությունների համար։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, ինչպես միշտ, հպարտությամբ օգնեց։ Հաշվի առնելով բոլոր պատերազմներն ու հակամարտությունները, որոնք ես լուծել և դադարեցրել եմ վերջին տասնմեկ ամիսների ընթացքում՝ 8, ԱՄՆ-ն գուցե դարձել է իրական Միավորված ազգերի կազմակերպություն։ Վերջինս շատ քիչ օգնություն կամ աջակցություն է ցուցաբերել դրանցից որևէ մեկին, այդ թվում՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ներկայումս տեղի ունեցող աղետալի իրավիճակում։ ՄԱԿ-ը պետք է սկսի ակտիվ լինել և ներգրավվել խաղաղության գործընթացներին»,- ընդգծել է Թրամփը։

US President Donald Trump has said that with the eight wars he has resolved in the last 11 months, the United States has effectively taken over the role of the United Nations, which has provided little help or support to the conflicts.
“I am pleased to announce that the outbreak of hostilities between Thailand and Cambodia will cease immediately, and they will return to peace in accordance with our recently agreed-upon preliminary agreement. I want to congratulate both great leaders on their brilliant actions in reaching this swift and very just resolution.
The United States of America, as always, has been proud to help. With all the wars and conflicts that I have resolved and stopped in the last eleven months, the United States may have become a real United Nations. It has provided very little help or support to any of them, including the disastrous situation currently unfolding between Russia and Ukraine. The UN must start getting active and involved in peace processes,” Trump stressed.