Ռուսաստանն Ուկրաինայի վրա հերթական լայնածավալ հարձակումն է սկսել՝ օգտագործելով հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր: Այդ մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին՝ Telegram-ում:
«Կեսգիշերից մինչև առավոտ ռուսները արձակել են մոտ 500 անօդաչու թռչող սարք, այդ թվում՝ «Շահեդ» դասի անօդաչու թռչող սարքեր, և 40 հրթիռ, այդ թվում՝ «Կինժալ» աէրոբալիստական հրթիռներ: Հիմնական թիրախը Կիևն է՝ էներգետիկ ոլորտը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Դժբախտաբար, եղել են հարվածներ և վնասներ սովորական բնակելի շենքերին: Փրկարարները փնտրում են մարդկանց դրանցից մեկի փլատակների տակ: Մայրաքաղաքի և շրջակա տարածաշրջանի որոշ շրջաններում էլեկտրաէներգիա կամ ջեռուցում չկա: Հրդեհաշիջման աշխատանքները ներկայումս ընթացքի մեջ են: Որոշ էներգետիկ օբյեկտներում վերանորոգման խմբերն արդեն սկսել են աշխատանքները, իսկ մյուսներում անձնակազմը գտնվում է ապաստարաններում. փրկարարներն ու վերանորոգողները կսկսեն աշխատանքը անմիջապես օդային հարձակման տագնապի ավարտից հետո», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը:
Զելենսկին ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատերազմը դադարեցնելու ջանքերի շրջանակներում օգտագործում է «դաշույններ» և «շահիդներ»։
«Վերջերս շատ հարցեր են առաջացել։ Որտե՞ղ է Ռուսաստանի արձագանքը ԱՄՆ-ի և աշխարհի կողմից ներկայացված պատերազմը դադարեցնելու առաջարկներին։ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները երկար զրույցներ են վարում, բայց իրականում հենց «դաշույններն» ու «շահիդներն» են խոսում նրանց անունից։ Սա Պուտինի և նրա շրջապատի իրական վերաբերմունքն է։ Նրանք չեն ցանկանում դադարեցնել պատերազմը և փորձում են օգտագործել յուրաքանչյուր հնարավորություն՝ Ուկրաինային ավելի շատ ցավ պատճառելու և աշխարհում մյուսների վրա ճնշումը մեծացնելու համար», - հավելել է նա։
Զելենսկին նշել է, որ Ռուսաստանը նույնիսկ Սուրբ Ծնունդն ու Նոր տարին վերածում է «ավերված տների, այրված բնակարանների և ավերված էլեկտրակայանների ժամանակի»։

Россия начала очередную масштабную атаку на Украину, используя ракеты и беспилотные летательные аппараты (БПЛА). Об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский в своем Telegram-канале.
«С полуночи до утра русские выпустили около 500 беспилотников, в том числе БПЛА типа "Шахед", и 40 ракет, включая аэробаллистические ракеты "Кинжал". Основная цель — Киев: энергетический сектор и гражданская инфраструктура. К сожалению, зафиксированы попадания и повреждения обычных жилых домов. Под завалами одного из них спасатели ищут людей. В некоторых районах столицы и области отсутствует электричество или отопление. В настоящее время ведутся работы по тушению пожаров. На ряде энергетических объектов ремонтные бригады уже приступили к работе, на других — персонал находится в укрытиях; спасатели и ремонтники начнут работу сразу после окончания воздушной тревоги», — заявил президент Украины.
Зеленский подчеркнул, что Россия использует «кинжалы» и «шахеды» на фоне усилий по прекращению войны.
«В последнее время возникло много вопросов. Где реакция России на предложения США и мира по прекращению войны? Представители России ведут долгие разговоры, но на самом деле именно "кинжалы" и "шахеды" говорят от их имени. Это реальное отношение Путина и его окружения. Они не хотят прекращать войну и пытаются использовать любую возможность, чтобы причинить Украине больше боли и усилить давление на остальных в мире», — добавил он.
Зеленский отметил, что Россия даже Рождество и Новый год превращает во «время разрушенных домов, сгоревших квартир и уничтоженных электростанций».