Վոլոդիմիր Զելենսկին հաստատել է, որ այս կիրակի Ֆլորիդայում կհանդիպի Թրամփի հետ։
«Մենք ունենք լայն օրակարգ։ Կարծում եմ՝ կիրակի Ֆլորիդայում կհանդիպենք նախագահ Թրամփի հետ։ Մենք կքննարկենք այս փաստաթղթերը՝ անվտանգության երաշխիքները: Այս բլոկում կան մի քանի փաստաթղթեր, և ցանկալի կլիներ միջոց գտնել դրանք բոլորը քննարկելու համար։ Հաջորդը տնտեսական համաձայնագիրն է։ Առայժմ մենք ունենք միայն հիմնական ուրվագծերը, չնայած կլինեն մի քանի համաձայնագրեր, և մենք պետք է քննարկենք այդ ուղղությունը», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նա պարզաբանել է, որ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագիրը գրեթե պատրաստ է, և դրա ստորագրումը կախված կլինի առաջիկա հանդիպման ձևաչափից։
Խոսելով Ռուսաստանի կողմից քննարկումից հրաժարվելու մասին՝ նախագահը նշել է, որ ոչինչ չի ստորագրվի առանց Ռուսաստանի հաստատման, բայց կա նաև երկկողմ համաձայնագիր Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև։
«Մենք պետք է քննարկենք այս հարցերը նախագահի հետ․ փաստաթղթերում փոփոխություններ են կատարվում ամեն օր, մեր բանակցային թիմերն աշխատում են դրանց վրա», - եզրափակել է նա։

The agreement is almost ready. Zelensky
“We have a broad agenda. I think we will meet with President Trump in Florida on Sunday. We will discuss these documents and security guarantees. There are several documents in this block, and it would be desirable to find a way to discuss them all. Next is the economic agreement. So far, we have only the main outlines, although there will be several agreements, and we need to discuss this direction,” the Ukrainian president said.
He clarified that the agreement with the United States is almost ready, and its signing will depend on the format of the upcoming meeting.
Speaking about Russia’s refusal to discuss it, the president noted that nothing will be signed without Russia’s approval, but there is also a bilateral agreement between Ukraine and the United States.
“We need to discuss these issues with the president: changes are being made to the documents every day, our negotiating teams are working on them,” he concluded.