Ես կարող եմ այցելել Հայաստան. Բայրամով
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող է այցելել Հայաստան։
Տարեվերջյան մամուլի ասուլիսում պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նախարարն ասել է, որ Ադրբեջանի ազգային շահերը պահանջող հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ նաև Հայաստանում ինչ որ իրադարձության ժամանակ:
Նախարարը նաև պարզաբանել է երկրի Արտաքին գործերի նախարարության «սև ցուցակի» հետ կապված ներկայիս իրավիճակը։ Բայրամովը նշել է, որ այն անձինք, ովքեր պաշտոնապես ներողություն չեն խնդրել Ադրբեջանից, չեն հանվում «սև ցուցակից»։
«Միջազգային պրակտիկայում որոշ պաշտոնյաներ ներողություն են խնդրել այն երկրից, որտեղ գտնվում էին, և հանվել են «սև ցուցակից»։ Այս պրակտիկան տեղի է ունեցել նաև Ադրբեջանում։ Սակայն վերջին 30 տարիների ընթացքում «սև ցուցակում» են ընդգրկվել մինչև 2000 անձինք, ովքեր սպառնացել են մեր պետությանը և արել անբարյացակամ հայտարարություններ։ Այն անձինք, ովքեր պաշտոնապես ներողություն չեն խնդրել մեր պետությունից և չեն ընդունել իրենց մեղքը, չեն հանվում այս ցուցակից»,- ասել է նա։
Նշենք, որ Ադրբեջանի «սև ցուցակը» պաշտոնական ցանկ է, որտեղ ներառված են այն անձանց անունը, ում մուտքը Ադրբեջան արգելված է։

I can visit Armenia. Bayramov
Answering questions from journalists at a year-end press conference, the minister said that a meeting demanding Azerbaijan's national interests could also take place during an event in Armenia.
The minister also clarified the current situation with the country's Foreign Ministry's "blocklist." Bayramov noted that those who have not officially apologized to Azerbaijan are not removed from the "blocklist."
"In international practice, some officials have apologized to the country where they were and were removed from the "blocklist." This practice also took place in Azerbaijan. However, over the past 30 years, up to 2,000 people who threatened our state and made unfriendly statements have been included in the "blocklist." Those who have not officially apologized to our state and admitted their guilt are not removed from this list," he said.
It should be noted that the "blocklist of Azerbaijan is an official list that includes the names of those who are prohibited from entering Azerbaijan.