Ճապոնիայի կառավարությունը հաստատել է երկրի պատմության մեջ ռեկորդային՝ ավելի քան 9 տրիլիոն իեն (շուրջ 58 միլիարդ դոլար) կազմող պաշտպանական բյուջեն։ 2026 ֆինանսական տարվա համար նախատեսված այս ծրագիրը նախորդ տարվա համեմատ աճել է գրեթե 10%-ով՝ նպատակ ունենալով արդիականացնել երկրի զինված ուժերը և դիմակայել տարածաշրջանային մարտահրավերներին։
Բյուջեի զգալի մասը՝ մոտ 6,2 միլիարդ դոլար, կուղղվի հրթիռային ներուժի հզորացմանը, այդ թվում՝ 1000 կիլոմետր հեռահարություն ունեցող հայրենական արտադրության հրթիռների ձեռքբերմանը։
Պաշտպանական ծախսերի կտրուկ ավելացումը տեղի է ունենում Չինաստանի հետ աճող լարվածության ֆոնին, հատկապես՝ Թայվանի հարցում Ճապոնիայի հնարավոր ներգրավվածության մասին հայտարարություններից հետո։
Հինգամյա այս վերազինման ծրագրի արդյունքում Ճապոնիան կդառնա աշխարհի երրորդ ամենամեծ ռազմական բյուջե ունեցող երկիրը՝ ԱՄՆ-ից և Չինաստանից հետո։
Ռազմական ծախսերի աճող բեռը հոգալու համար երկրի իշխանությունները նախատեսում են բարձրացնել մի շարք հարկատեսակներ, այդ թվում՝ կորպորատիվ շահութահարկը և եկամտահարկը։

Правительство Японии утвердило рекордный в истории страны оборонный бюджет в размере более 9 триллионов иен (около 58 миллиардов долларов). Этот план на 2026 финансовый год вырос почти на 10% по сравнению с предыдущим годом; его цель — модернизация вооруженных сил страны и противостояние региональным вызовам.
Значительная часть бюджета — около 6,2 миллиарда долларов — будет направлена на усиление ракетного потенциала, в том числе на приобретение ракет отечественного производства с дальностью поражения 1000 километров.
Резкое увеличение оборонных расходов происходит на фоне растущей напряженности в отношениях с Китаем, особенно после заявлений о возможном вовлечении Японии в вопрос Тайваня.
В результате этой пятилетней программы перевооружения Япония станет страной с третьим по величине военным бюджетом в мире после США и Китая.
Чтобы покрыть растущее бремя военных расходов, власти страны планируют повысить ряд налогов, в том числе корпоративный налог на прибыль и подоходный налог.