ԱՄՆ զինուժը հարվածել է Նիգերիայում ԻՊ խմբավորմանը. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ ամերիկյան զինուժն իր հրամանով հարվածներ է հասցրել Նիգերիայի հյուսիս-արևմտյան մասում գործող «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը։
Թրամփը ջիհադիստներին անվանել է «ահաբեկչական ստորին խավ» և նշել, որ նրանք «հարձակվում և դաժանորեն սպանում էին հիմնականում անմեղ քրիստոնյաների այնպես, որ չէր եղել տարիներ, անգամ դարեր շարունակ»
«Ես նախկինում զգուշացրել էի այդ ահաբեկիչներին, որ եթե չդադարեցնեն քրիստոնյաների սպանությունները, ստիպված կլինեն թանկ վճարել, և դա տեղի ունեցավ, – գրել է ԱՄՆ նախագահը: – Պատերազմի նախարարությունը [այսպես է Թրամփը վերանվանել Պենտագոնը] հասցրել է բազմաթիվ կատարյալ հարվածներ՝ այնպես, ինչպես կարող են միայն Միացյալ Նահանգները»:
«Թող Աստված օրհնի մեր զինվորներին և բոլորին ՇՆՈՐՀԱՎՈՐ ՍՈՒՐԲ ԾՆՈՒՆԴ, ներառյալ մահացած ահաբեկիչներին, որոնց թիվը շատ ավելի կմեծանա, եթե չդադարեցնեն քրիստոնյաների սպանությունները», – եզրափակել է Թրամփը:
ԱՄՆ նախագահը չի մանրամասնել, թե կոնկրետ որ օբյեկտներ են հարվածել:
ԱՄՆ զինված ուժերի Աֆրիկյան հրամանատարությունը (AFRICOM) X սոցիալական ցանցում հայտարարել է, որ հարվածները հասցվել են «Նիգերիայի իշխանությունների խնդրանքով»:

US President Donald Trump announced that the US military had carried out strikes on the Islamic State terrorist group operating in northwestern Nigeria on his orders.
Trump called the jihadists a "low-level terrorist group" and noted that they "attacked and brutally killed mostly innocent Christians on a scale not seen in years, even centuries."
"I have previously warned these terrorists that if they did not stop killing Christians, they would pay a heavy price, and they did," the US president wrote. "The Department of War [as Trump has renamed the Pentagon] has carried out numerous perfect strikes in a way that only the United States can."
"May God bless our soldiers and everyone. MERRY CHRISTMAS, including the dead terrorists, whose number will increase much more if they do not stop killing Christians," Trump concluded.
The US president did not specify which targets were hit.
The US Africa Command (AFRICOM) announced on social media that the strikes were carried out "at the request of the Nigerian authorities."