Իր սուրբծննդյան ուղերձում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին խոսել է ավանդական համոզմունքի մասին, որ տոնի նախօրեին անկեղծ ցանկությունը կարող է լսելի լինել Աստծո կողմից։
«Այսօր մենք բոլորս ունենք մեկ երազանք: Մենք ցանկություն ենք հայտնում, որ նա մահանա․ կասի յուրաքանչյուրն ինքն իրեն, բայց երբ մենք դիմում ենք Աստծուն, իհարկե, խնդրում ենք ավելի լայն ցանկություն։ Մենք խաղաղություն ենք խնդրում Ուկրաինայի համար։ Մենք պայքարում ենք ու աղոթում դրա համար», - ասել է Զելենսկին՝ առանց մանրամասնելու, թե ում է նկատի ունեցել։
Ուկրաինական զլմ-ները ենթադրել են, որ նա նկատի է ունեցել Վլադիմիր Պուտինին, ով գրեթե չորս տարի պատերազմ է մղում Ուկրաինայի դեմ։
Սուրբծննդյան ուղերձը հնչում է պատերազմի հնարավոր ավարտի մասին Զելենսկու նոր հայտարարությունների ֆոնին։ Այս շաբաթ նա առաջին անգամ մանրամասնել է 20 կետից բաղկացած ծրագիրը։

In his Christmas message, Ukrainian President Volodymyr Zelensky spoke of the traditional belief that God can hear a sincere wish on the eve of the holiday.
“Today, we all have one dream. We wish he would die. Each person will tell himself, but when we turn to God, of course, we ask for something broader. We ask for peace for Ukraine. We fight and pray for it,” Zelensky said, without specifying who he meant.
Ukrainian media suggested that he was referring to Vladimir Putin, who has been waging a war against Ukraine for almost four years.
The Christmas message comes amid Zelensky’s new statements about a possible end to the war. This week, he detailed the 20-point program for the first time.