Լիբիայի ազգային միասնության կառավարությունը պաշտոնապես հաստատել է բանակի գլխավոր շտաբի պետ Մուհամմեդ Ալի Ահմեդ ալ-Հադդադի մահը։
Նրան տեղափոխող ինքնաթիռը կործանվել է Թուրքիայում՝ Անկարայից մեկնելուց անմիջապես հետո։
«Ողբերգական և ծանր այս միջադեպը տեղի է ունեցել Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայից պաշտոնական այցից վերադառնալու ընթացքում։ Այս ծանր կորուստը հսկայական հարված է ազգի, զինված ուժերի և ողջ ժողովրդի համար»,- ասված է Լիբիայի վարչապետ Աբդել Համիդ Դբեյբայի հայտարարության մեջ։
Վարչապետը հայտնել է նաև, որ ինքնաթիռում գտնվել են Լիբիայի ցամաքային զորքերի հրամանատարը, զինվորական արտադրության վարչության ղեկավարը, գլխավոր շտաբի պետի խորհրդականը և լուսանկարիչը։
Ինքնաթիռի կործանման պատճառը դեռևս հայտնի չէ։
Դբեյբան պաշտպանության նախարարին հանձնարարել է Անկարա ուղարկել պաշտոնական պատվիրակություն՝ հետաքննության ընթացքը վերահսկելու նպատակով։
Լիբիայի քաղաքական հարցերով նախարար Վալիդ Էլլաֆին Libya Alahrar հեռուստաալիքին հայտնել է, որ ինքնաթիռը վարձակալված է եղել Մալթայում, սակայն, նրա խոսքով, «բավարար տեղեկություններ չկան դրա սեփականատիրոջ կամ տեխնիկական պատմության վերաբերյալ»։
Եթե ցանկանաք՝ կարող եմ նաև հարմարեցնել տեքստը կոնկրետ լրատվամիջոցի ոճին կամ կրճատել հրապարակման համար։

Libya's government of national unity has officially confirmed the death of the army's chief of staff, Mohammed Ali Ahmed al-Haddad.
The plane carrying him crashed in Turkey shortly after taking off from Ankara.
"This tragic and serious incident occurred while he was returning from an official visit to the Turkish capital, Ankara. This heavy loss is a huge blow to the nation, the armed forces, and the entire people," Libyan Prime Minister Abdel Hamid Dbeiba said in a statement.
The prime minister also said that the plane was carrying the commander of the Libyan ground forces, the head of the military production department, an adviser to the chief of staff, and a photographer.
The cause of the plane crash is still unknown.
Dbeiba instructed the defense minister to send an official delegation to Ankara to monitor the investigation.
Libyan Minister of Political Affairs Walid Ellafi told Libya Alahrar TV that the plane was leased in Malta. Still, he said, "There is not enough information about its owner or technical history."