Գրենլանդիան անհրաժեշտ է ազգային անվտանգության համար. Թրամփ
Միացյալ Նահանգներին Գրենլանդիան անհրաժեշտ է ազգային անվտանգության համար, ոչ թե՝ իր ռեսուրսների վերահսկողության․ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այս մասին ասել է Ֆլորիդայի իր Մար-ա-Լագո կալվածքում լրագրողների հետ զրույցում։
Սպիտակ տան ղեկավարը ընդգծել է, որ հենց այդ պատճառով է ԱՄՆ-ն նշանակել հատուկ ներկայացուցիչ այս հարցի համար։
Լուիզիանայի նահանգապետ Ջեֆ Լենդրիին Գրենլանդիայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու վերաբերյալ հարցին պատասխանելով՝ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ այս նշանակումը հստակ ցույց է տալիս այն բացառիկ կարևորությունը, որը ԱՄՆ-ն տալիս է կղզուն։

Greenland is essential for national security. Trump
The United States needs Greenland for national security, not for control of its resources. US President Donald Trump said this in a conversation with reporters at his Mar-a-Lago estate in Florida.
The White House emphasized that this is why the United States has appointed a special representative for this issue.
Responding to a question about the appointment of Louisiana Governor Jeff Landry as a special representative for Greenland, the US president noted that this appointment clearly demonstrates the exceptional importance that the United States attaches to the island.