Թրամփի գերմանացի ազգականները ստիպված են փակել իրենց ընտանեկան հացաբուլկեղենի խանութը՝ առևտրի պակասի և ճգնաժամի պատճառով։
ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները շրջադարձային պահ են եղել Գերմանիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող Ֆրեյնսհայմ քաղաքի փոքրիկ հացաբուլկեղենի խանութի համար։ Պատճառը սեփականատերերի ընտանեկան կապերն են եղել Դոնալդ Թրամփի հետ և ապագա նախագահի դիմանկարով «Թրամփի կտոր» թխվածքը։ Սակայն հացաբուլկեղենի խանութն այժմ ստիպված է փակվել ֆինանսական դժվարությունների և հարևան հաստատությունների կողմից ուժեղ մրցակցության պատճառով։
Ուրսուլան՝ «Թրամփ» խանութի սեփականատերը, որի հանգուցյալ ամուսինը ԱՄՆ նախագահի յոթերորդ սերնդի ազգականն է եղել, չի թաքցնում իր տխրությունը։ Նա ասում է, որ Ֆրեյնսհայմը կկորցնի ոչ միայն երկարամյա հացաբուլկեղենի խանութը, այլև իսկական զբոսաշրջային տեսարժան վայրը։ «Ամբողջական տուրիստական ավտոբուսները կայանում էին փողոցի մյուս կողմում և լուսանկարում մեր հաստատությունը», - ասել է նա։
Երբ բիզնեսը դադարել է բավարար եկամուտ բերել, Ուրսուլան ստիպված է եղել հացաբուլկեղենը վաճառել խոշոր ցանցին՝ «Mein Stadtbäcker»-ին, որն էլ իր հերթին որոշել է ամբողջությամբ փակել մասնաճյուղը։
Փոքրիկ մխիթարություն այն է, որ աշխատակիցները, այդ թվում՝ Ուրսուլան և նրա հարսը՝ Բիանկա Թրամփը, կաշխատենց իրենց նախկին սեփականությունում և չեն կրճատվի։ Նրանց առաջարկվել է շարունակել աշխատանքը ցանցի այլ մասնաճյուղերում։ Trump Bakery-ն վերջին անգամ կբացի իր դռները 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։

Trump's German relatives are forced to close their family bakery due to a lack of business and the crisis.
The US presidential election was a turning point for a small bakery in the southwestern German town of Freinsheim. The reason was the owners' family ties to Donald Trump and the "Trump slice" cake with a portrait of the future president. But the bakery is now forced to close due to financial difficulties and intense competition from neighboring establishments.
Ursula, the owner of the "Trump" store, whose late husband was a seventh-generation relative of the US president, does not hide her sadness. She says Freinsheim will lose not only a long-standing bakery, but also a real tourist attraction. "Entire tour buses were parked across the street and took pictures of our establishment," she said.
When the business stopped generating enough income, Ursula was forced to sell the bakery to a large chain, Mein Stadtbäcker, which then decided to close the branch.
One small consolation is that the employees, including Ursula and her daughter-in-law, Bianca Trump, will continue to work at their former property and will not be laid off. They have been offered to continue working at other branches of the chain. Trump Bakery will open its doors for the last time on December 31, 2025.