Իրանը մշակել է սարք. նույնականացնում է քաղցկեղի բջիջների սահմանները
Իրանական գիտատեխնոլոգիական ընկերությունը մշակել է աշխարհում առաջին CDP սարքը՝ համակարգ, որը կրծքագեղձի քաղցկեղի վիրահատության ժամանակ 90% ճշգրտությամբ նույնականացնում է ուռուցքի սահմանները։ Այս մասին տեղեկացնում են իրանական լրատվամիջոցները։
Գիտելիքահենք նանոսենսորներ արտադրող Salamat Aria ընկերության վաճառքի մենեջեր Մոհամմադ Հոսեյն Յազդին մեկնաբանել է ցուցահանդեսում ներկայացված ապրանքը։
«Ընկերության խոշոր նվաճումներից մեկը, որը հասել է առևտրայնացման փուլ, CDP քաղցկեղի ախտորոշիչ զոնդն է, որը նախատեսված է կրծքագեղձի քաղցկեղի վիրահատության ժամանակ քաղցկեղի բջիջների սահմանները նույնականացնելու համար»։

Iran has developed a device that identifies the boundaries of cancer cells
An Iranian scientific and technological company has developed the world’s first CDP device, a system that identifies tumor boundaries with 90% accuracy during breast cancer surgery, Iranian media reported.
Mohammad Hossein Yazdi, sales manager of Salamat Aria, a manufacturer of knowledge-based nanosensors, commented on the product presented at the exhibition.
“One of the company’s major achievements, which has reached the commercialization stage, is the CDP cancer diagnostic probe, which is designed to identify the boundaries of cancer cells during breast cancer surgery.”