ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆֆը Մայամիում ռուսական պատվիրակության հետ 2-օրյա բանակցությունները գնահատել է «արդյունավետ և կառուցողական»։ Բանակցություններին ամերիկյան կողմից մասնակցել են նաև Դոնալդ Թրամփի փեսա Ջարեդ Քուշները և վարչակազմի ներկայացուցիչ Ջոշ Գրյունբաումը։
Ուիթքոֆֆը X սոցիալական ցանցում գրել է. «Ռուսաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու գործին։ Ռուսաստանը բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների ջանքերն ու աջակցությունը՝ ուկրաինական հակամարտության կարգավորման և գլոբալ անվտանգության վերականգնման գործում»։
Նման դիրքորոշում է ներկայացրել նաև բանակցություններին մասնակցած Կրեմլի հատուկ բանագնաց Կիրիլ Դմիտրիևը։
Սակայն կողմերը բանակցությունների բովանդակության վերաբերյալ մանրամասներ չեն հրապարակել։
Մայամիի ռուս-ամերիկյան հանդիպումից առաջ անցկացվել էին նաև ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների եռօրյա բանակցություններ։ Ուիթքոֆֆի խոսքով՝ Կիևը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու նպատակին։ Նա հայտնել է, որ ուկրաինացի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են չորս փաստաթուղթ՝ ներառյալ 20-կետանոց խաղաղության պլանը, ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքների փաստաթուղթը, ինչպես նաև Ուկրաինայի տնտեսական զարգացման հետագա ծրագիրը։
Ուիթքոֆֆի փոխանցմամբ՝ բանակցություններում հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է եղել «ժամկետների» և «հաջորդ քայլերի հերթականության» հարցերի վրա։
«Խաղաղությունը պետք է դառնա ոչ միայն մարտական գործողությունների դադարեցում, այլև կայուն ապագայի արժանապատիվ հիմք»,– նշել է նա։

US President Donald Trump's special envoy Steve Witkoff described the two-day talks with the Russian delegation in Miami as "productive and constructive." Donald Trump's son-in-law, Jared Kushner, and administration spokesman Josh Greenbaum also participated in the talks on the American side.
Witkoff wrote on the X social network: "Russia remains committed to achieving peace in Ukraine. Russia highly appreciates the efforts and support of the United States in resolving the Ukrainian conflict and restoring global security."
The Kremlin's special envoy Kirill Dmitriev, who also participated in the talks, also expressed a similar position.
However, the parties did not disclose the details of the talks.
The Russian-American meeting in Miami was preceded by three days of talks between US and Ukrainian representatives. According to Witkoff, Kiev remains committed to achieving peace. He said that four documents were discussed with Ukrainian representatives, including a 20-point peace plan, a U.S. security guarantee for Ukraine, and a plan for Ukraine's further economic development.
According to Witkoff, the primary focus of the negotiations was on "timelines" and the "sequence of next steps."
"Peace should become not only a cessation of hostilities, but also a dignified basis for a stable future," he noted.