Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է չորս փաստաթուղթ. Ուիթքոֆֆ
Մայամիում ռուս-ամերիկյան պատվիրակությունների հանդիպումից ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆֆի գլխավորած պատվիրակությունը բանակցություններ է անցկացրել Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ։
Ուիթքոֆֆի խոսքով՝ Կիևը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու նպատակին։ Նա հայտնել է, որ Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է չորս փաստաթուղթ.
- 20-կետանոց խաղաղության պլանը,
- կողմերի դիրքորոշումների ճշգրտումը անվտանգության երաշխիքների հարցում,
- ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային տրամադրվելիք անվտանգության երաշխիքների մասին փաստաթուղթը,
- ինչպես նաև Ուկրաինայի հետագա տնտեսական զարգացման ծրագիրը:
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ժամկետների և հետագա քայլերի հաջորդականության քննարկմանը»,– գրել է Ուիթքոֆֆը X սոցիալական ցանցում,- «Ուկրաինան շարունակում է լիովին հավատարիմ մնալ արդար և կայուն խաղաղությանը: Մեր ընդհանուր առաջնահերթությունը սպանությունների դադարեցումն է, երաշխավորված անվտանգության ապահովումը և Ուկրաինայի վերականգնման, կայունության ու երկարաժամկետ բարօրության պայմանների ստեղծումը»:
«Խաղաղությունը պետք է լինի ոչ միայն ռազմական գործողությունների դադարեցում, այլև կայուն ապագայի արժանապատիվ հիմք»,– եզրափակել է Ուիթքոֆֆը:
Նախկինում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել էր, որ սպասում է Ուկրաինայից խաղաղության կոնկրետ քայլերի և միաժամանակ վստահություն էր հայտնում, որ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է պատերազմի ավարտ:

Following the meeting of the Russian-American delegations in Miami, a delegation led by US presidential envoy Steve Witkoff held talks with Ukrainian representatives.
According to Witkoff, Kiev remains committed to achieving peace. He reported that four documents were discussed with Ukrainian representatives:
- a 20-point peace plan,
- clarification of the parties' positions on security guarantees,
- a document on security guarantees to be provided by the United States to Ukraine,
- as well as a plan for the further economic development of Ukraine.
"Special attention was paid to the discussion of the timing and sequence of further steps," Witkoff wrote on the X social network, "Ukraine remains fully committed to a just and sustainable peace. Our common priority is to stop the killings, ensure guaranteed security, and create conditions for the restoration, stability, and long-term well-being of Ukraine."
"Peace should not only be a cessation of hostilities, but also a dignified basis for a stable future," Witkoff concluded.
Previously, US President Donald Trump had repeatedly stated that he expected concrete steps towards peace from Ukraine and, at the same time, expressed confidence that Vladimir Putin wanted an end to the war.