Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է չորս փաստաթուղթ. Ուիթքոֆֆ
Մայամիում ռուս-ամերիկյան պատվիրակությունների հանդիպումից ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆֆի գլխավորած պատվիրակությունը բանակցություններ է անցկացրել Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ։
Ուիթքոֆֆի խոսքով՝ Կիևը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու նպատակին։ Նա հայտնել է, որ Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է չորս փաստաթուղթ.
- 20-կետանոց խաղաղության պլանը,
- կողմերի դիրքորոշումների ճշգրտումը անվտանգության երաշխիքների հարցում,
- ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային տրամադրվելիք անվտանգության երաշխիքների մասին փաստաթուղթը,
- ինչպես նաև Ուկրաինայի հետագա տնտեսական զարգացման ծրագիրը:
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ժամկետների և հետագա քայլերի հաջորդականության քննարկմանը»,– գրել է Ուիթքոֆֆը X սոցիալական ցանցում,- «Ուկրաինան շարունակում է լիովին հավատարիմ մնալ արդար և կայուն խաղաղությանը: Մեր ընդհանուր առաջնահերթությունը սպանությունների դադարեցումն է, երաշխավորված անվտանգության ապահովումը և Ուկրաինայի վերականգնման, կայունության ու երկարաժամկետ բարօրության պայմանների ստեղծումը»:
«Խաղաղությունը պետք է լինի ոչ միայն ռազմական գործողությունների դադարեցում, այլև կայուն ապագայի արժանապատիվ հիմք»,– եզրափակել է Ուիթքոֆֆը:
Նախկինում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել էր, որ սպասում է Ուկրաինայից խաղաղության կոնկրետ քայլերի և միաժամանակ վստահություն էր հայտնում, որ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է պատերազմի ավարտ:

Делегация во главе со специальным посланником президента США Стивом Уиткоффом, прибывшая после встречи российско-американских делегаций в Майами, провела переговоры с представителями Украины.
По словам Уиткоффа, Киев продолжает оставаться приверженным цели достижения мира. Он сообщил, что с представителями Украины были обсуждены четыре документа:
Мирный план из 20 пунктов;
Уточнение позиций сторон в вопросе гарантий безопасности;
Документ о гарантиях безопасности, предоставляемых Украине со стороны США;
А также программа дальнейшего экономического развития Украины.
«Особое внимание было уделено обсуждению сроков и последовательности дальнейших шагов», — написал Уиткофф в социальной сети X. — «Украина продолжает оставаться полностью приверженной справедливому и стабильному миру. Нашим общим приоритетом является прекращение убийств, обеспечение гарантированной безопасности и создание условий для восстановления, стабильности и долгосрочного процветания Украины».
«Мир должен быть не только прекращением военных действий, но и достойной основой для стабильного будущего», — заключил Уиткофф.
Ранее президент США Дональд Трамп неоднократно заявлял, что ожидает от Украины конкретных шагов к миру, и в то же время выражал уверенность, что Владимир Путин желает завершения войны.