Առաջարկների մեծ մասն ընդունելի չեն. Ուշակով
Ուկրաինայի և Եվրամիության կողմից կարգավորման ԱՄՆ ծրագրի շուրջ արված առաջարկները բավականին ապակառուցողական են, դեկտեմբերի 21-ին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Կարծում եմ, որ առաջարկների մեծ մասը, իհարկե, մեզ համար չի աշխատի։ Այո, այն, ինչ առաջարկվել է, կարծում եմ, բավականին ապակառուցողական է», - ասել է նա լրագրող Պավել Զարուբինի հետ զրույցում։
Ուշակովի խոսքով՝ Ռուսաստանը դիրքորոշում կմշակի ԱՄՆ-ի հետ Ուկրաինայի հարցում հետագա շփումների համար, այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (RDIF) ղեկավար, նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևը կհաղորդի Մայամիում կայացած բանակցությունների մասին։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը մտադիր է պահպանել Անքորիջում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
«Դմիտրիևը որոշակի տեղեկություններ ունի կիսվելու։ Բայց մենք սպասում ենք նրա վերադարձին. հուսով եմ՝ նա կվերադառնա երկուշաբթի օրը և նախևառաջ կզեկուցի նախագահ Պուտինին իր բանակցությունների արդյունքների մասին», - ասել է Ուշակովը։

The proposals made by Ukraine and the European Union regarding the US settlement plan are quite unconstructive, Russian presidential aide Yuri Ushakov said on December 21.
“I think that most of the proposals, of course, will not work for us. Yes, what has been proposed, I think, is quite unconstructive,” he said in an interview with journalist Pavel Zarubin.
According to Ushakov, Russia will develop a position for further contacts with the US on the Ukraine issue after the head of the Russian Direct Investment Fund (RDIF), the president’s special representative Kirill Dmitriev, reports on the talks held in Miami.
He added that Russia intends to uphold the agreements reached in Anchorage.
“Dmitriev has some information to share. But we are waiting for his return. I hope he will return on Monday and, first of all, report to President Putin on the results of his talks,” Ushakov said.