Ֆրանսիան պլանավորում է նոր ավիակիր կառուցել
Ֆրանսիան նախատեսում է կառուցել նոր ավիակիր: Նախագահ Էմանուել Մակրոնի խոսքով՝ Ֆրանսիան պետք է լինի «ուժեղ, որպեսզի նրանից վախենան», քանի որ երկիրը ցանկանում է դիրքավորվել որպես ծովային տերություն։
Նոր ավիակրը փոխարինելու է «Շառլ դը Գոլ» ավիակրին, որի շահագործման ժամկետը սպառվում է 2038 թվականին։
Ֆրանսիական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ նոր սերնդի ավիակրի ծրագրի արժեքը մոտ 10.25 միլիարդ եվրո է։ Այն նախատեսված է մինչև 30 կործանիչ ինքնաթիռի և մոտ 2000 անձից բաղկացած անձնակազմի տեղակայման համար։ Նավի երկարությունը կլինի 310 մետր, իսկ լայնությունը՝ 85 մետր, ինչով այն չափերով գերազանցելու է «Շառլ դը Գոլ»-ին։
Ֆրանսիան Եվրոպական միության միակ երկիրն է, որը ունի միջուկային զենք։ Ինչ վերաբերում է ավիակիրներին, ապա Եվրոպայում դրանից իրենց սպառազինություններում ունեն Միացյալ Թագավորությունը, Իտալիան, Ռուսաստանը և Թուրքիան։

France plans to build a new aircraft carrier. President Emmanuel Macron has said France must be “strong enough to be feared” as the country seeks to establish itself as a maritime power.
The new carrier will replace the Charles de Gaulle, which is due to retire in 2038.
According to French media, the cost of the new-generation aircraft carrier is estimated at 10.25 billion euros. It is designed to carry up to 30 fighter jets and a crew of about 2,000. The ship will be 310 meters long and 85 meters wide, making it larger than the Charles de Gaulle.
France is the only country in the European Union that has nuclear weapons. As for aircraft carriers, the United Kingdom, Italy, Russia, and Turkey all have them in their European arsenals.