Պուտինը պատրաստ է երկխոսություն սկսել Մակրոնի հետ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է երկխոսություն սկսել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, ՌԻԱ Նովոստիին ասել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նա ասել էր, որ պատրաստ է խոսել Պուտինի հետ։ Հավանաբար շատ կարևոր է հիշել, թե ինչ է ասել նախագահը ուղիղ կապի ընթացքում։ Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել երկխոսություն սկսել Մակրոնի հետ։ Հետևաբար, եթե կա փոխադարձ քաղաքական կամք, ապա դա կարելի է գնահատել միայն դրական», - նշել է Պեսկովը։
Ուրբաթ օրը Մակրոնը հայտարարել էր, որ եվրոպական երկրների համար օգտակար կլինի վերսկսել երկխոսությունը Ռուսաստանի ղեկավարության հետ։
Պեսկովը հավելել է, որ երկու առաջնորդների միջև հնարավոր շփումները պետք է լինեն միմյանց դիրքորոշումները հասկանալու փորձ, այլ ոչ թե դասախոսություններ կարդալու։
«Պուտինը միշտ պատրաստ է բացատրել իր դիրքորոշումները, մանրամասն, անկեղծորեն և հետևողականորեն բացատրել դրանք իր զրուցակիցներին», - հավելել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։

Президент РФ Владимир Путин готов начать диалог с президентом Франции Эммануэлем Макроном, сообщил РИА Новости пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков.
«Он говорил, что готов пообщаться с Путиным. Наверное, очень важно вспомнить, что сказал президент в ходе прямой линии. Он также выразил готовность начать диалог с Макроном. Поэтому, если есть взаимная политическая воля, то это можно оценивать только положительно», — отметил Песков.
В пятницу Макрон заявил, что европейским странам было бы полезно возобновить диалог с российским руководством.
Песков добавил, что возможные контакты между двумя лидерами должны быть попыткой понять позиции друг друга, а не чтением лекций.
«Путин всегда готов объяснять свои позиции, подробно, искренне и последовательно излагать их своим собеседникам», — добавил пресс-секретарь президента РФ.