ԱՄՆ-ը դադարեցնում է «Գրին քարտի» DV1 ծրագիրը
ԱՄՆ-ն դադարեցնում է «Գրին քարտի» ծրագիրը Բրաունի համալսարանի կրակոցների մեջ կասկածվողի պատճառով, հայտարարել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության քարտուղար Քրիստի Նոեմը։
«Նախագահ Թրամփի ցուցումով ես անմիջապես հրամայում եմ ԱՄՆ քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայություններին (USCIS - RBC) կասեցնել «Բազմազանության վիզա I» (DV1) ծրագիրը՝ ապահովելու համար, որ ամերիկացիները այլևս չտուժեն այս վնասակար ծրագրից», - գրել է նա իր X սոցիալական ցանցի էջում։
Նշենք, որ Բրաունի համալսարանի կրակոցների մեջ մեղադրվող Կլաուդիո Մանուել Նևես Վալենտեն Միացյալ Նահանգներ է մուտք գործել «Բազմազանության ներգաղթային վիզա» (DV1) ծրագրի միջոցով 2017 թվականին և ստացել է կանաչ քարտ, պարզաբանել է Նոեմը։

The United States is suspending the Green Card program due to the suspect in the Brown University shooting, US Homeland Security Secretary Kristi Noem announced.
“At the direction of President Trump, I am immediately directing U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS - RBC) to suspend the Diversity Visa I (DV1) program to ensure that Americans are no longer affected by this harmful program,” she wrote on her X social media page.
It should be noted that Claudio Manuel Neves Valente, who is accused of the Brown University shooting, entered the United States through the Diversity Immigrant Visa (DV1) program in 2017 and received a green card, Noem explained.