Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսության վերականգնումը կարող է օգտակար լինել։
Նրա խոսքով՝ եվրոպացիներն ու ուկրաինացիները շահագրգռված են գտնել ճիշտ ձևաչափ՝ այդ քննարկումներում պատշաճ ներգրավվելու համար։
«Կարծում եմ՝ Վլադիմիր Պուտինի հետ խոսելն օգտակար կլինի։ Այո, նկատում եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր խոսում են նրա հետ, ուստի կարծում եմ՝ մենք՝ եվրոպացիներս և ուկրաինացիները, շահագրգռված ենք գտնել ճիշտ ձևաչափ այս քննարկմանը պատշաճ ներգրավվելու համար։ Հակառակ դեպքում մենք խոսում ենք միմյանց հետ՝ այն բանակցողների հետ, որոնք գործում են մենակ։ Ռուսների հետ քննարկումը իդեալական տարբերակ չէ», – հայտարարել է Մակրոնը։
Նա նաև նշել է, որ երկար բանակցություններից հետո առաջնորդները որոշել են Ուկրաինային տրամադրել 90 միլիարդ եվրոյի վարկ առաջիկա երկու տարվա ընթացքում, ինչը, ըստ նրա, կարևոր առաջընթաց է։

French President Emmanuel Macron has said that resuming dialogue with Russian President Vladimir Putin could be helpful.
He said that Europeans and Ukrainians are interested in finding the correct format to engage in these discussions properly.
“I think it would be useful to talk to Vladimir Putin. Yes, I see that people are talking to him, so I think we, Europeans and Ukrainians, are interested in finding the right format to engage in these discussions. Otherwise, we are talking to each other, to negotiators who are acting alone. Talking to the Russians is not an ideal option,” Macron said.
He also noted that after lengthy negotiations, the leaders decided to provide Ukraine with a 90 billion-euro loan over the next two years, which, according to him, is an important step forward.