Ուկրաինայի հակամարտությունը կորոշի միաբևեռ աշխարհից բազմաբևեռի անցումը. Դուգին
Ուկրաինայի հակամարտության արդյունքը կունենա գլոբալ հետևանքներ և կորոշի՝ տեղի կունենա՞ միաբևեռ աշխարհից բազմաբևեռի անցումը․ կարծում է ռուս փիլիսոփա, քաղաքագետ և սոցիոլոգ Ալեքսանդր Դուգինը։
«Հակամարտության հետևանքները կլինեն գլոբալ։ Սա պայքար է միաբևեռ աշխարհի դեմ, դրա ավարտի և բազմաբևեռ աշխարհի սկզբի համար։ Ինչպիսին կլինի այս բազմաբևեռ աշխարհը, նույնպես դեռևս լիովին հասկանալի չէ», - ասել է Դուգինը։
Ըստ նրա, տարբեր պետություններ ունեն բազմաբևեռ աշխարհի ապագա մոդելի տարբեր տեսլականներ։ Նա ընդգծել է, որ հակամարտության ցանկացած միջանկյալ արդյունք, որը ձեռք չի բերվել հաղթանակի միջոցով, ստեղծում է դրա շարունակության և գործընթացի շրջադարձի ռիսկ։

The Ukrainian conflict will determine the transition from a unipolar to a multipolar world. Dugin .
The outcome of the Ukrainian conflict will have global consequences and will determine whether the transition from a unipolar to a multipolar world will take place, believes Russian philosopher, political scientist, and sociologist Aleksandr Dugin.
“The consequences of the conflict will be global. This is a struggle against the unipolar world, for its end and for the beginning of a multipolar world. What this multipolar world will look like is also not yet fully understood,” Dugin said.
According to him, different states have different visions of the future model of a multipolar world. He emphasized that any intermediate outcome of the conflict, not achieved through victory, creates a risk of its continuation and reversal of the process.