Լրագրողները իրենց վարքով ահաբեկել և զայրացրել են Ֆրանսիայի նախագահին և Լեհաստանի վարչապետին։ Էմանուել Մակրոնը և Դոնալդ Տուսկը բողոքել են նրանց վարքից և աշխատանքից։
Ֆրանսիայի նախագահը և Լեհաստանի վարչապետը մասնակցել են Ուկրաինայի ֆինանսավորմանը նվիրված ԵՄ առաջնորդների հանդիպմանը։ Ճեպազրույցի ժամանակ Մակրոնը խնդրել է տեղաշարժել միկրոֆոնները և բողոքել, որ չի կարող միաժամանակ նայել բոլոր տեսախցիկներին։
«Միկրոֆոնները անընդհատ շարժվում են։ Ոչ, ես չեմ կարող միաժամանակ նայել բոլոր տեսախցիկներին։ Այնպես որ, համոզվեք, որ միկրոֆոնները այլևս չեն շարժվում», - ասել է նա։
Տուսկը, տեսնելով բարձրախոսների քանակը, խնդրել է նրանց չհարձակվել իր վրա։
Դեկտեմբերի 18-19-ը կկայանա եվրոպական պետությունների գագաթնաժողով՝ Ուկրաինայի հետագա ֆինանսավորման ձևաչափը որոշելու հարցով։

The journalists have intimidated and angered the French president and the Polish prime minister with their behavior. Emmanuel Macron and Donald Tusk have complained about their behavior and work.
The French president and the Polish prime minister attended an EU leaders' meeting on financing Ukraine. During the briefing, Macron asked to move the microphones and complained that he could not see all the cameras at once.
"The microphones are constantly moving. No, I cannot look at all the cameras at the same time. So make sure that the microphones are no longer moving," he said.
Tusk, seeing the number of speakers, asked them not to attack him.
A summit of European states will be held on December 18-19 to determine the format of further financing for Ukraine.
🇫🇷 Macron appeared frustrated as microphones kept moving up and down
— Lord Bebo (@MyLordBebo) December 18, 2025
"My microphones are constantly moving. Can't you just make something work properly? I can't look at all the cameras at once" pic.twitter.com/8b7yR2gJuq