ԱՄՆ-ն հաստատել է Թայվանին զենքի մեծածավալ մատակարարումների փաթեթը։ Այն ներառում է նաև միջին հեռահարության հրթիռներ, հաուբիցներ և անօդաչուներ։
Պետդեպարտամենտը զենքի վաճառքի մասին հայտարարել է չորեքշաբթի երեկոյան՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձից հետո։
Ելույթում Թրամփը գրեթե չի անդրադարձել արտաքին քաղաքականությանը և չի խոսել առևտրի կամ Չինաստանի հետ կապված այլ հարցերի մասին:
Զենքի վաճառքի մասին 8 համաձայնությունը ներառում է բարձր շարժունությամբ 82 հրթիռահրետանային համալիր և 420 մարտավարական հրթիռային համակարգ։ Սրանք նման են այն համակարգերին, որոնք ԱՄՆ-ն Բայդենի վարչակազմի ժամանակ մատակարարել էր Ուկրաինային։

The United States has approved a major arms deal with Taiwan. It includes medium-range missiles, howitzers, and drones.
The State Department announced the arms sales on Wednesday night, following President Donald Trump's speech.
Trump made little mention of foreign policy in his speech and said nothing about trade or other issues related to China.
The eight arms sales include 82 high-mobility missile systems and 420 tactical missile systems. These are similar to the systems the United States sold to Ukraine during the Biden administration.