Լրագրող Թաքեր Քարլսոնը, հղում անելով ամերիկացի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցչի, պնդում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է պատերազմ հայտարարել Վենեսուելային այսօր վաղ առավոտյան։
«Կոնգրեսի անդամներին երեկ ասվել է, որ պատերազմn անխուսափելի է, և դրա մասին կհայտարարվի լուսադեմին՝ ազգին ուղղված նախագահի ուղերձում»,- ասել է նա։
Երկուշաբթի Wall Street Journal-ը հայտնել էր, որ ամերիկացիները պատրաստվում են ճշգրիտ հարվածներ հասցնել Վենեսուելայի ցամաքային թիրախներին։ Հոդվածում պնդում էին, որ դա կարող է սկսվել կիբերտարածության գործողություններով և արբանյակային կապի խափանումներով՝ Կարակասին զրկելու իր հակաօդային պաշտպանության համակարգերն օգտագործելու հնարավորությունից։
Այսօր Սպիտակ տունը Վենեսուելայի ղեկավարությանը հայտարարել էր օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն՝ «ակտիվների գողության, ահաբեկչության, թմրանյութերի մաքսանենգության և մարդկանց առևտրի» համար։ Նա պահանջել էր վերադարձնել ենթադրաբար գողացված նավթը, հողերը և միջոցները, և զգուշացրել, որ երկիր մտնող և դուրս եկող բոլոր պատժամիջոցների տակ գտնվող տանկերները կենթարկվեն լիակատար և համապարփակ շրջափակման։
Կարակասը հերքել էր Վաշինգտոնի պնդումները հանրապետության բնական պաշարների վերաբերյալ և հայտարարել հարցը ՄԱԿ-ում քննարկելու մտադրության մասին։

Journalist Tucker Carlson, citing a representative of the American legislative body, claims that US President Donald Trump may declare war on Venezuela as early as this morning.
"Members of Congress were told yesterday that war is inevitable, and this will be announced at dawn in the president's address to the nation," he said.
On Monday, the Wall Street Journal reported that the Americans are preparing to carry out precision strikes on Venezuelan ground targets. The article claimed that this could begin with cyberspace operations and satellite communications disruptions to deprive Caracas of the ability to use its air defense systems.
Today, the White House declared the Venezuelan leadership a foreign terrorist organization for "theft of assets, terrorism, drug trafficking, and human trafficking." He demanded the return of allegedly stolen oil, land, and funds. He warned that all sanctioned tankers entering and leaving the country would be subject to a complete and comprehensive blockade.
Caracas has denied Washington's claims about the republic's natural resources and announced its intention to discuss the issue at the United Nations.