Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների հետ շփումներում Ռուսաստանը խրախուսում է նրանց փնտրել Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի փոխադարձաբար ընդունելի լուծումներ։
«Ի դեպ, երբ մենք փորձագիտական հանդիպումներ ենք անցկացնում մեր ամերիկացի գործընկերների հետ, մենք նույնպես բարձրացնում ենք այս հարցերը և կոչ ենք անում նրանց՝ փնտրել փոխադարձաբար ընդունելի լուծումներ։ Հետևաբար, մեր կողմից առաջարկվող միջնորդական ծառայությունները լավ հայտնի են», - ասել է նախարարը Աբբաս Արաղչիի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մենք չենք պարտադրում այս միջնորդական ծառայությունները, բայց եթե Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, առաջին հերթին՝ որպես գործընթացի հիմնական մասնակից, որոշի, որ նման ծառայությունները պահանջարկ ունեն, և եթե Թեհրանի մյուս կողմերը չառարկեն, մենք, իհարկե, պատրաստ ենք դրան», - հավելել է նա։

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said that in its contacts with the United States, Russia encourages the United States to seek mutually acceptable solutions to the situation around Iran.
“By the way, when we hold expert meetings with our American colleagues, we also raise these issues and call on them to seek mutually acceptable solutions. Therefore, the mediation services offered by us are well known,” the minister said during a press conference with Abbas Araghchi.
“We do not impose these mediation services, but if the Islamic Republic of Iran, first of all, as a key participant in the process, decides that such services are in demand, and if other parties in Tehran do not object, we are, of course, ready for this,” he added.