ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Վենեսուելայի ծովային ամբողջական շրջափակման մասին:
«Այսօր ես հրաման եմ տալիս սահմանել Վենեսուելա մտնող և դուրս եկող պատժամիջոցների տակ գտնվող գտնվող նավթատար նավերի ամբողջական շրջափակում», – գրել է Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում:
Վենեսուելայի կառավարությունը պատասխանել է, որ Թրամփի որոշումը «բացարձակապես անհիմն է» և խախտում է առևտրի ու նավարկության ազատությունը:
Այս աշնանը Թրամփի վարչակազմը Կարիբյան ծովում՝ Վենեսուելայի ափերի մոտ, կուտակել է տարածաշրջանի պատմության մեջ ամենամեծ ռազմանավային խումբը: Պաշտոնապես հայտարարվել էր, որ խմբի նպատակը թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ պայքարն է:
Իր գրառման մեջ Թրամփը, հիշատակելով «գողացված նավթահանքերը», մեղադրել է Նիկոլաս Մադուրոյի գլխավորած վենեսուելական իշխանություններին ամերիկյան սեփականության գողության, ահաբեկչության, թմրանյութերի առևտրի, մարդկանց մաքսանենգության և սպանությունների մեջ:
«Վենեսուելան ամբողջությամբ շրջապատված է Հարավային Ամերիկայի պատմության մեջ ամենամեծ նավատորմով: Այն միայն կաճի, և նրանց համար ցնցումը կլինի այնպիսին, ինչպիսին նրանք երբևէ չեն տեսել՝ մինչև չվերադարձնեն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին բոլոր այն նավթը, հողը և այլ սեփականությունը, որոնք նախկինում գողացել են մեզանից», – գրել է Թրամփը:
Նիկոլաս Մադուրոյի նախորդը՝ հանգուցյալ Ուգո Չավեսը, այս դարի առաջին տասնամյակում ազգայնացրել էր նավթահանքերը՝ հրամանագրով ստիպելով ԱՄՆ-ի և այլ արևմտյան երկրների ընկերություններին վենեսուելական պետական PDVSA նավթային կորպորացիային հանձնել վերահսկող փաթեթները:
Թրամփը գրառման մեջ նաև հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 24-ին ԱՄՆ-ն Մադուրոյին և նրա շրջապատին հայտարարել է «օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն»:

US President Donald Trump has declared a complete naval blockade of Venezuela.
"Today I am ordering a complete blockade of all oil tankers under sanctions entering and leaving Venezuela," Trump wrote on the Truth Social social network.
The Venezuelan government responded by calling Trump's decision "absolutely unfounded" and a violation of freedom of trade and navigation.
This fall, the Trump administration assembled the most significant naval task force in the region's history in the Caribbean Sea off the coast of Venezuela. The group's official mission was to combat drug trafficking.
In his post, Trump, referring to "stolen oil fields," accused the Venezuelan government led by Nicolas Maduro of theft of American property, terrorism, drug trafficking, human trafficking, and murder.
"The largest naval force in the history of South America surrounds Venezuela. It will only grow, and they will be in for a shock as they have never seen before until they return to the United States of America all the oil, land, and other property that was stolen from us," Trump wrote.
Nicolas Maduro's predecessor, the late Hugo Chavez, nationalized oil fields in the first decade of this century, forcing US and other Western companies to hand over controlling stakes to the Venezuelan state-owned oil corporation PDVSA.
Trump also noted in the post that on November 24, the United States designated Maduro and his entourage as a "foreign terrorist organization."