Թրամփը ֆենտանիլը հռչակել է որպես զանգվածային ոչնչացման զենք
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է գործադիր հրամանագիր, որով անօրինական ֆենտանիլը և դրա արտադրության համար օգտագործվող հիմնական քիմիական բաղադրիչները ճանաչվել է որպես զանգվածային ոչնչացման զենք: Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
«Որպես Միացյալ Նահանգների նախագահ, իմ բարձրագույն պարտականությունն է պաշտպանել մեր ազգը և նրա քաղաքացիներին: Հետևաբար, ես սույնով անօրինական ֆենտանիլը և դրա արտադրության համար անհրաժեշտ քիմիական նյութերը ճանաչում եմ որպես զանգվածային ոչնչացման զենքեր», - ասվում է գործադիր հրամանագրում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ «երկու միլիգրամը, որը համարժեք է 10-15 սեղանի աղի բյուրեղների, մահացու չափաբաժին է», ինչպես նաև, որ հարյուր հազարավոր ամերիկացիներ մահացել են ֆենտանիլի գերդոզավորումից:
Թրամփը շեշտել է, որ այս նյութի արտադրությունն ու տարածումը, որը հիմնականում իրականացվում է կազմակերպված հանցավոր խմբերի կողմից, լուրջ սպառնալիք է ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար։
Politico-ն նշում է, որ դեղամիջոցը զանգվածային ոչնչացման զենք համարելը աննախադեպ քայլ է։ Ֆենտանիլը հիմնականում Միացյալ Նահանգներ է մտնում Մեքսիկայի միջոցով, որտեղ թմրամիջոցների կարտելները այն արտադրում են Չինաստանից ներմուծված բաղադրիչների միջոցով։ Ֆենտանիլի արտադրությունը նույնպես աճում է Հարավարևելյան Ասիայում։ Դեղամիջոցը հեշտությամբ արտադրվում է գաղտնի լաբորատորիաներում, ինչը բարդացնում է դրա դեմ պայքարի ջանքերը։

US President Donald Trump has signed an executive order designating illegal fentanyl and the key chemicals used to produce it as weapons of mass destruction. The White House press service announced this.
“As President of the United States, it is my highest duty to protect our nation and its citizens. Therefore, I hereby designate illegal fentanyl and the chemicals necessary for its production as weapons of mass destruction,” the executive order says.
The document states that “two milligrams, which is equivalent to 10-15 table salt crystals, is a lethal dose,” and that hundreds of thousands of Americans have died from fentanyl overdoses.
Trump stressed that the production and distribution of this substance, which organized crime groups mainly carry out, is a serious threat to US national security.
Politico notes that considering the drug a weapon of mass destruction is an unprecedented step. Fentanyl enters the United States primarily through Mexico, where drug cartels manufacture it using ingredients imported from China. Fentanyl production is also growing in Southeast Asia. The drug is easily manufactured in clandestine laboratories, complicating efforts to combat it.