Մենք ո՛չ դե յուրե, ո՛չ էլ դե ֆակտո չենք ճանաչի Դոնբասը. Զելենսկի
«Ամերիկացիները ցանկանում են պատերազմի արագ ավարտ։ Մեզ համար որակը կարևոր է։ Եթե արագությունն ու որակը համընկնեն, մենք բոլորս կողմ ենք դրան։ Շատ բան կախված է Ռուսաստանի քաղաքական կամքից, բայց շատ բան կախված է նաև փաստաթղթերի վրա մեր աշխատանքից։ Երբ մենք ավարտենք փաստաթղթերը կամ մոտենանք վերջնական տարբերակին, մենք կհանդիպենք նախագահ Թրամփի հետ»,- ասել է նա։
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ ներկայացուցիչները խորհրդակցություններ կանցկացնեն Ռուսաստանի, ապա նախագահ Թրամփի հետ, որից հետո թիմերը մոտ ապագայում կհանդիպեն ԱՄՆ-ում։
«Մենք ո՛չ դե յուրե, ո՛չ էլ դե ֆակտո Դոնբասի ժամանակավորապես օկուպացված մասը չենք ճանաչի որպես ռուսական տարածք։
Ես պատրաստ եմ ընտրությունների, և որպեսզի ժողովուրդը պատրաստ լինի, մեզ անհրաժեշտ է օրենսդիրների համագործակցությունը և դրանք անցկացնելու կարողությունը»,- ընդգծել է նա։
Զելենսկին նշել է, որ դեռ խոսք չկա հանրաքվեի մասին և այս պահին փորձ է արվում ուկրաինացիների առանց այդ էլ բարդ կյանքը ավելի չբարդացնելու համար։
«Ուկրաինան աջակցում է սուրբծննդյան զինադադարի գաղափարին՝ որպես հրադադարի ձևաչափ։ Միացյալ Նահանգները նույնպես աջակցում է այս նախաձեռնությանը։
Ռեսպորատիվ վարկը կամ սառեցված ռուսական ակտիվների օգտագործման ցանկացած ձևաչափ Ուկրաինայի անվտանգության ֆինանսական երաշխիք է։
Խոսքը 150-200 միլիարդ դոլարի կամ ընդհանուր առմամբ 210 միլիարդ դոլարի մասին է։ Այժմ կա երկու հնարավոր սցենար»,- հայտարարել է Ուկրաինայի նախագաը։
Զելենսկի նաև ներկայացրել ռուսական սառեցված ակտիվների քննարկվող երկու տարբերկաները.
Պլան A՝ պատերազմի ավարտ։ Այս դեպքում ստացված միջոցներն ու տրանշերը կօգտագործվեն Ուկրաինայի վերականգնման և վերակառուցման համար։
Պլան B՝ ռուսական ագրեսիայի շարունակություն։ Այս դեպքում Ուկրաինան ակնկալում է տարեկան 40-45 միլիարդ եվրոյի ֆինանսական օգնություն, որը կարող է օգտագործվել Ուկրաինայի զինված ուժերին, պաշտպանական ոլորտին և երկրի անվտանգությանը աջակցելու համար։
«Եթե Պուտինը մերժի խաղաղության ծրագիրը, ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներով կճնշի Ռուսաստանին և Ուկրաինային կտրամադրի ավելի շատ զենք»,- հավելել է նա։

The Ukrainian president stated this in response to journalists' questions.
"The Americans want a quick end to the war. Quality is important for us. If speed and quality coincide, we are all for it. Much depends on Russia's political will, but much also depends on our work on the documents. When we finalize the documents or get closer to the final version, we will meet with President Trump," he said.
According to him, US representatives will hold consultations with Russia, then with President Trump, after which the teams will meet in the US in the near future.
"We will not recognize the temporarily occupied part of Donbas as Russian territory either de jure or de facto.
I am ready for the elections, and for the people to be prepared, we need the cooperation of legislators and the ability to hold them," he stressed.
Zelensky noted that there is no talk of a referendum yet and that, at the moment, the aim is not to complicate the already complex lives of Ukrainians further.
"Ukraine supports the idea of a Christmas ceasefire as a format for a ceasefire. The United States also supports this initiative.
A reparations loan, or any other mechanism for using frozen Russian assets, is a financial guarantee of Ukraine's security.
We are talking about $150-200 billion, or $210 billion in total. There are now two possible scenarios," the Ukrainian president said.
Zelensky also presented two variants of the frozen Russian assets under discussion:
Plan A: the end of the war. In this case, the funds and tranches received will be used to restore and reconstruct Ukraine.
Plan B: the continuation of Russian aggression. In this case, Ukraine expects annual financial assistance of 40-45 billion euros, which can be used to support the Ukrainian armed forces, defense sector, and the country's security.
"If Putin rejects the peace plan, the United States will pressure Russia with sanctions and provide Ukraine with more weapons," he added.