Կիրակի օրը Սիդնեյի հայտնի Բոնդի Բիչ լողափում տոնակատարության ժամանակ տեղի ունեցած կրակոցների հետևանքով զոհվել է 15 մարդ: Զոհերի թվում է նաև հարձակվողներից մեկը:
Նախնական տվյալներով՝ հարձակվողները երկուսն են՝ հայր և որդի: Ոստիկանությունը հայտարարել է, որ 50-ամյա տղամարդը սպանվել է դեպքի վայրում, իսկ նրա 24-ամյա որդին ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց: Հարձակումը տեղի է ունեցել Հանուկայի տոնակատարության ժամանակ, որին մասնակցել էր ավելի քան հազար մարդ: Ոստիկանությունը միջադեպը որակել է որպես ահաբեկչություն՝ ուղղված Սիդնեյի հրեական համայնքի դեմ:
Ականատեսները պատմել են, որ հարձակումը տևել է մոտ 10 րոպե։
Տեսագրությունում երևում է, թե ինչպես է երկու անձ լողափ տանող կամրջից մի քանի րոպե կրակում մարդկանց վրա: Մեկ այլ տեսագրությունում երևում է, թե ինչպես է անզեն անցորդը մոտենում կամրջից իջնող հարձակվողներից մեկին, հետևից հարձակվում նրա վրա և խլում զենքը: Հարձակվողը հետո հեռանում է:
Հարձակման հետևանքով հիվանդանոցներում մնում է դեռևս 40 մարդ, այդ թվում՝ երկու ոստիկան, որոնց վիճակը ծանր է, բայց կայուն: Զոհերի տարիքը 10-ից 87 տարեկան է:
Պաշտոնյաները կիրակի օրը տեղի ունեցած կրակոցները որակել են որպես նպատակաուղղված հակասեմիտական հարձակում: Ոստիկանությունը հայտարարել է, որ հարձակվողներին պատկանող մեքենայում հայտնաբերվել են ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր:

Father and son are responsible for the shootings that killed 15 people
On Sunday, 15 people were killed in a shooting at a party on Sydney's famous Bondi Beach. One of the attackers was also among the dead.
According to preliminary data, the attackers were two men, a father and son. Police said that a 50-year-old man was killed at the scene, and his 24-year-old son was taken to the hospital in critical condition. The attack took place during a Hanukkah celebration attended by more than a thousand people. Police described the incident as a terrorist attack aimed at Sydney's Jewish community.
Witnesses said that the attack lasted about 10 minutes.
The video shows two people shooting at people from a bridge leading to the beach for several minutes. Another video shows an unarmed passerby approaching one of the attackers as he was descending from the bridge, attacking him from behind and snatching his weapon. The attacker then leaves.
The attack left 40 people in the hospital, including two police officers, in serious but stable condition. The victims ranged in age from 10 to 87.
Officials have described the shootings on Sunday as a targeted anti-Semitic attack. Police said improvised explosive devices were found in the attackers' car.