Հարիսը պատրաստվում է նոր նախագահական մրցավազքի
Ամերիկյան Axios-ը գրում է, որ ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ, նախագահի թեկնածու Քամալա Հարիսը որոշել է չհրաժարվել քաղաքականությունից։ Այս շաբաթ նախկին փոխնախագահը հստակ ազդանշան է տվել, որ պատրաստվում է 2028 թվականի նախագահական ընտրություններին։
Չնայած Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավարների և նվիրատուների մտավախություններին, որ Հարիսը չի կարող հաղթել, նա շարունակում է առաջատար դիրքերում մնալ 2028-ի հարցումներում։ Նա հատկապես ուժեղ աջակցություն ունի սևամորթ ընտրողների շրջանում, ովքեր վերջին տասնամյակներին վճռորոշ դեր են խաղացել դեմոկրատների նախնական ընտրություններում։
Այս շաբաթ Հարիսը մի քանի քայլ է արել, որոնք շատերը համարում են 2028-ի արշավի սկիզբ։ Նա ընդլայնել է իր գրքի շրջագայության ցանկը՝ ավելացնելով այցելություններ Հարավային Կարոլինա նահանգ և քաղաքներ, որտեղ բազմաթիվ սևամորթ բնակիչներ են ապրում։ Հարիսը նաև ելույթ է ունեցել Դեմոկրատական ազգային կոմիտեի հանդիպման ժամանակ Լոս Անջելեսում, որտեղ կոմիտեի նախագահը հումորով նշել է, որ Հարիսի ամուսինը կարող է դառնալ «թիվ մեկ տղամարդը»։
Հարիսի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ նա 2026-ին կշարունակի լսել ամերիկացիներին և կաջակցի դեմոկրատներին Կոնգրեսում մեծամասնությունը վերադարձնելու գործում։

Harris prepares for new presidential race
The American news outlet Axios reports that former US Vice President and presidential candidate Kamala Harris has decided not to give up politics. This week, the former vice president gave a clear signal that she is preparing for the 2028 presidential election.
Despite concerns from Democratic Party leaders and donors that Harris cannot win, she continues to lead in 2028 polls. She has firm support among black voters, who have played a decisive role in the Democratic primaries in recent decades.
This week, Harris took several steps that many consider the beginning of her 2028 campaign. She expanded her book tour, adding visits to South Carolina and cities with large black populations. Harris also spoke at the Democratic National Committee meeting in Los Angeles, where the committee chairman jokingly noted that Harris's husband could become "number one man."
A representative for Harris said she will continue to listen to Americans in 2026 and support Democrats in regaining the majority in Congress.