Reform.news-ը, հղում անելով մի քանի աղբյուրի, հաղորդում է, որ մոտակա ժամերին սպասվում է ավելի քան 150 բելառուս քաղբանտարկյալի ազատ արձակման վերաբերյալ պաշտոնական հայտարարություն։
Ազատումը տեղի է ունենում Մինսկի հետ լեհ-ամերիկյան բանակցությունների շրջանակներում։ Աղբյուրների համաձայն՝ ազատ արձակված քաղբանտարկյալները Բելառուսից կարտաքսվեն Լեհաստան։
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնական Քրիս Սմիթը շաբաթվա սկզբից գտնվում է Մինսկում։ Ավելի ուշ նրան միացել է Բելառուսի հարցերով ԱՄՆ նախագահի ներկայացուցիչ Ջոն Քոուլը։ Հինգշաբթի օրը Քոուլը հանդիպել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ։
Դեռ չի նշվում՝ ովքեր են ներառվելու ազատվածների ցուցակում, սակայն աղբյուրները հայտնում են, որ ամերիկյան կողմը հաշվի է առել Լեհաստանի ցանկությունները։

150 Belarusian political prisoners to be released soon
Reform.news, citing several sources, reports that an official announcement on the release of more than 150 Belarusian political prisoners is expected in the coming hours.
The release is taking place within the framework of Polish-American negotiations with Minsk. According to sources, the released political prisoners will be deported from Belarus to Poland.
US Deputy Assistant Secretary of State Chris Smith has been in Minsk since the beginning of the week. The US Presidential Representative, John Cole, later joined him in Belarus. On Thursday, Cole met with Alexander Lukashenko.
It has not yet been announced who will be included on the list of those released, but sources report that the American side has taken Poland's wishes into account.