Reform.news-ը, հղում անելով մի քանի աղբյուրի, հաղորդում է, որ մոտակա ժամերին սպասվում է ավելի քան 150 բելառուս քաղբանտարկյալի ազատ արձակման վերաբերյալ պաշտոնական հայտարարություն։
Ազատումը տեղի է ունենում Մինսկի հետ լեհ-ամերիկյան բանակցությունների շրջանակներում։ Աղբյուրների համաձայն՝ ազատ արձակված քաղբանտարկյալները Բելառուսից կարտաքսվեն Լեհաստան։
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնական Քրիս Սմիթը շաբաթվա սկզբից գտնվում է Մինսկում։ Ավելի ուշ նրան միացել է Բելառուսի հարցերով ԱՄՆ նախագահի ներկայացուցիչ Ջոն Քոուլը։ Հինգշաբթի օրը Քոուլը հանդիպել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ։
Դեռ չի նշվում՝ ովքեր են ներառվելու ազատվածների ցուցակում, սակայն աղբյուրները հայտնում են, որ ամերիկյան կողմը հաշվի է առել Լեհաստանի ցանկությունները։

Скоро на свободу выйдут 150 белорусских политзаключенных
Reform.news, ссылаясь на несколько источников, сообщает, что в ближайшие часы ожидается официальное заявление об освобождении более 150 белорусских политзаключенных.
Освобождение происходит в рамках польско-американских переговоров с Минском. Согласно источникам, освобожденные политзаключенные будут депортированы из Беларуси в Польшу.
Заместитель помощника госсекретаря США Крис Смит находится в Минске с начала недели. Позже к нему присоединился представитель президента США по Беларуси Джон Коул. В четверг Коул встретился с Александром Лукашенко.
Пока не уточняется, кто будет включен в список освобожденных, однако источники сообщают, что американская сторона учла пожелания Польши.