Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը այս հանգստյան օրերին իր ներկայացուցչին կուղարկի Եվրոպա՝ Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների, եթե իրական հնարավորություն լինի խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման:
Թրամփի մամուլի քարտուղար Կարոլին Լիվիթը հայտարարել է, թե Թրամփը հոգնել է բազմաթիվ հանդիպումներից, որոնց ընթացքում չի հաջողվում հասնել Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման շուրջ համաձայնության։
«Նախագահը չափազանց հիասթափված է պատերազմի երկու կողմերից և հոգնել է հանդիպումներից պարզապես հանդիպումների համար»,- ասել է նա:
Մինչ այդ, Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի առաջնորդների հետ և հետո հայտարարել է, որ տեղի է ունեցել աշխույժ կարծիքների փոխանակում, այդ թվում՝ այս հանգստյան օրերին Եվրոպայում բանակցությունների հեռանկարների շուրջ:
«Նա ուզում է, որ այս պատերազմն ավարտվի: Վարչակազմը ծախսել է ավելի քան 30 ժամ, և դա միայն վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում, ռուսների, ուկրաինացիների և եվրոպացիների հետ հանդիպումների վրա: Տեսնենք, թե ինչպես կանցնեն այս հանգստյան օրերի հանդիպումները, և հետևեք նորություններին»,- ասել է Լիվիթը:

Trump is extremely disappointed
The White House said President Donald Trump will send a representative to Europe this weekend to negotiate over Ukraine if there is a real chance of a peace deal.
Trump's press secretary, Karoline Leavitt, said Trump was tired of the many meetings that had failed to reach an agreement to end the war in Ukraine.
"The president is extremely frustrated with both sides of the war and is tired of meetings just for the sake of meetings," she said.
Trump spoke by phone earlier in the day with the leaders of France, Germany, and Britain and said they had "a lively exchange of views," including on the prospects for talks in Europe this weekend.
"He wants this war to end. The administration has spent more than 30 hours, and that's just in the last few weeks, meeting with the Russians, the Ukrainians, and the Europeans. "Let's see how this weekend's matches go, and stay tuned for news," Leavitt said.