Թրամփը պնդում է, որ CNN-ը պետք է վաճառվի Warner Bros.-ի ցանկացած գործարքի շրջանակում
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ «կարևոր է», որ CNN-ը վաճառվի։ Նա այս մեկնաբանությունն արել է այն ժամանակ, երբ CNN-ի մայր ընկերությունը՝ Warner Bros. Discovery-ն (WBD), պատրաստվում է Netflix-ի հետ առաջարկվող միաձուլմանը և բախվում է Paramount-ի կողմից թշնամական գնման առաջարկի:
«Կարծում եմ՝ CNN-ը պետք է վաճառվի, քանի որ այն ղեկավարող մարդիկ կա՛մ կոռումպացված են, կա՛մ՝ անգործունակ։ Ես չեմ կարծում, որ նրանց պետք է վստահել CNN-ը ղեկավարելու գործը: Այսպիսով, ես կարծում եմ, որ ցանկացած գործարք պետք է երաշխավորի, որ CNN-ը լինի դրա մասը կամ կվաճառվի առանձին: Կարծում եմ՝ CNN-ը պետք է վաճառվի մնացած ամեն ինչի հետ մեկտեղ»,- ասել է Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում։
Նշենք, որ անցյալ շաբաթ WBD-ն համաձայնել էր վաճառել իր կինո, հեռուստատեսային և հոսքային ակտիվները Netflix-ին $72 միլիարդով: Սակայն այս գործարքը չի ներառի WBD-ին պատկանող կաբելային ալիքները, ինչպիսիք են CNN-ը և TNT-ն։
Paramount-ը մրցունակ գնման առաջարկ է ներկայացրել՝ առաջարկելով բաժնետերերին $30 մեկ բաժնետոմսի դիմաց: Այս առաջարկը մասամբ ֆինանսավորվելու է Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, ինչպես նաև Թրամփի փեսա Ջարեդ Քուշների հիմնադրած Affinity Partners ներդրումային ընկերության միջոցներով։
Ըստ The Wall Street Journal-ի, Paramount-ի գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Էլիսոնը այցելել է Թրամփին և ասել, որ զգալի փոփոխություններ կանի CNN-ում։
Թրամփը նշել է, որ ինքը «հավանաբար ներգրավված կլինի» որոշման կայացման մեջ՝ հավելելով․ «Որոշ լավ ընկերություններ են մասնակցում մրցույթին»:
Թրամփը հաճախակի է քննադատել CNN-ի ղեկավարությանը և ալիքի լուսաբանումը։ 2022 թվականին Թրամփը զրպարտության հայց էր ներկայացրել CNN-ի դեմ, սակայն այն մերժվել էր։

President Donald Trump said Wednesday that it is "important" that CNN be sold. His comments come as CNN's parent company, Warner Bros. Discovery (WBD), prepares for a proposed merger with Netflix and faces a hostile takeover bid from Paramount.
"I think CNN should be sold because the people who run it are either corrupt or incompetent. I don't think they should be trusted to run CNN. So I think any deal should ensure that CNN is included or sold separately. I think CNN should be sold along with everything else," Trump told reporters at the White House.
WBD agreed last week to sell its film, television, and streaming assets to Netflix for $72 billion. However, the deal will not include WBD's cable channels, such as CNN and TNT.
Paramount has made a competitive bid of $30 per share. The offer will be partially financed by Saudi Arabia, Qatar, the United Arab Emirates, and Affinity Partners, an investment firm founded by Trump's son-in-law, Jared Kushner.
According to The Wall Street Journal, Paramount CEO David Ellison visited Trump and said he would make significant changes to CNN.
Trump said he would "probably be involved" in the decision, adding: "Some good companies are competing."
Trump has frequently criticized CNN's management and coverage. In 2022, Trump filed a defamation lawsuit against CNN, but it was dismissed.