Օրբանը պատրաստվում է կրկին մնալ երկրի ղեկին
Հունգարիայում ապրիլին սպասվող ընտրություններից առաջ, երբ հարցումները ցույց են տալիս ընդդիմության առավելությունը, Վիկտոր Օրբանը ուսումնասիրում է իշխանությունը պահելու հնարավոր տարբերակներ՝ անգամ պարտության դեպքում։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ նա դիտարկում է անցնել նախագահի պաշտոնին և այն դարձնել երկրի գլխավոր իշխանական դիրքը։ Խորհրդարանն արդեն բարդացրել է նախագահի՝ պաշտոնից հեռացման կարգը, ինչը կարող է խթանել այս սցենարը։
Ընդդիմադիր ուժերն այժմ պատրաստվում են հնարավոր «սահմանադրական ինժեներական» աշխատանքները։ Նախկինում էլ է Օրբանը դիտարկել նախագահական համակարգի տարբերակը, սակայն առաջին անգամ է դա քննարկվում իշխանությունը իրականում կորցնելու հավանականության ֆոնին։

Ahead of Hungary’s upcoming April elections, where polls show the opposition leading, Viktor Orban is exploring options for holding on to power, even if he loses.
According to Bloomberg, he is considering taking over the presidency and making it the country’s main power. Parliament has already complicated the procedure for removing a president from office, which could make this scenario more difficult.
Opposition forces are now preparing for possible “constitutional engineering” work. Orbán has previously considered a presidential system, but this is the first time it has been discussed amid the possibility of actually losing power.