Հատուկ գործողություն Վենեսուելայի ափերի մոտ. ԱՄՆ-ը նավթային տանկեր է առգրավվել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը տեղեկացրել է, որ ամերիկյան իշխանությունները Վենեսուելայի ափերի մոտ առգրավել են «շատ մեծ» նավթատար տանկեր։
«Լրատվական առումով հետաքրքիր օր էր: Ինչպես հավանաբար տեղյակ եք, մենք հենց նոր առգրավեցինք մի տանկեր Վենեսուելայի ափերի մոտ՝ մեծ տանկեր, շատ մեծ, ամենամեծերից մեկը, որ երբևէ առգրավվել է: Այլ բաներ էլ են տեղի ունենում, հետո կտեսնեք և կխոսեք դրա մասին», – լրագրողներին ասել է Թրամփը:
Մի փոքր ուշ նա հավելել է. «Առգրավումը կատարվել է շատ լուրջ հիմքերով»՝ առանց մանրամասներ ներկայացնելու, և խոստացել է շուտով հրապարակել լուսանկարներ:
Թրամփի հայտարարությունից անմիջապես հետո ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Փեմ Բոնդին սոցիալական ցանցերում լրացուցիչ տեղեկություններ է հրապարակել.
Նա հայտնել է, որ տանկերը տարիներ շարունակ գտնվում է ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ՝ «օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցող ապօրինի նավթափոխադրման ցանցին մասնակցելու» պատճառով:
Ըստ Բոնդիի՝ առգրավել են Վենեսուելայից և Իրանից պատժամիջոցների տակ գտնվող նավթ տեղափոխող տանկերը:
«Տանկերի առգրավումը Վենեսուելայի ափերի մոտ անցել է անվտանգ և հաջող», – ընդգծել է գլխավոր դատախազը՝ հավելելով, որ «պատժամիջոցային նավթի փոխադրման» գործով հետաքննությունը շարունակվում է:

Special operation off the coast of Venezuela: US seizes oil tankers
US President Donald Trump has announced that US authorities have seized an enormous oil tanker off the coast of Venezuela.
"It was an interesting day in terms of news. As you probably know, we just seized a tanker off the coast of Venezuela, a large tanker, huge, one of the largest ever seized. Other things are happening, and you'll see and talk about that later," Trump told reporters.
A little later, he added: "The seizure was made on grave grounds," without providing details, and promised to release photos soon.
Immediately after Trump's announcement, US Attorney General Pam Bondi posted additional information on social media.
She said that the tanker had been under US sanctions for years for "participating in an illegal oil transportation network that supports foreign terrorist organizations."
According to Bondi, tankers carrying oil from Venezuela and Iran, both under sanctions, were seized.
"The seizure of the tankers off the coast of Venezuela was safe and successful," the attorney general stressed, adding that the investigation into the "transportation of sanctioned oil" case is ongoing.