ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև հերթական սրման ֆոնին խոստացել է հեռախոսազանգ ունենալ և վերջ տալ պատերազմին:
«Ես ստիպված կլինեմ հեռախոսազանգ կատարել: Էլ ո՞վ կարող է ասել, որ կզանգահարի և կդադարեցնի պատերազմը երկու շատ հզոր երկրների՝ Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև»,- հայտարարել է նա։
Սահմանային հակամարտության սրման ֆոնին Թաիլանդի և Կամբոջայի սահմանային հատվածից իրենց տները ստիպված լքել են ավելի քան կես միլիոն մարդ․ հաղորդում է AFP գործակալությունը:
Դեկտեմբերի 10-ին Թաիլանդի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ապաստարաններ են տեղափոխվել երկրի յոթ նահանգների ավելի քան 400 հազար բնակիչ: Կամբոջայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ դեկտեմբերի 9-ի երեկոյան երկրում տարհանվել է ավելի քան 100 հազար մարդ:

US President Donald Trump has promised to make a phone call and end the war amid the latest escalation between Thailand and Cambodia.
"I'm going to have to make a phone call. Who else can say that I'm going to make a phone call and stop the war between two compelling countries, Thailand and Cambodia," he said.
More than half a million people have been forced to flee their homes along the border between Thailand and Cambodia amid the escalation of the border conflict, AFP reported.
On December 10, a representative of the Thai Ministry of Defense said that more than 400,000 residents in seven provinces had been evacuated. According to the Cambodian Ministry of Defense, more than 100,000 people had been evacuated from the country by the evening of December 9.