Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ երկրի գորխող իշխանությունը խոչընդոտում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Այս մասին նախկին նախագահը գրել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում։
«Իվանիշվիլիի ռեժիմը խոչընդոտում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Փաստն այն է, որ Ադրբեջանը պատմական որոշում կայացրեց պարբերաբար նավթամթերք մատակարարել Հայաստան, ինչը ներկայումս հնարավոր է միայն վրացական երկաթուղիների միջոցով: Խաբեբան այնպիսի սակագին սահմանեց, որ ավելի լավ կլիներ ուղղակիորեն մերժել:
Անհնար է, որ Իվանիշվիլին չիմանա, որ ոչ ոք չի կարող վճարել նման սակագին, ուստի այստեղ նպատակը Հայաստան-Ադրբեջան մերձեցման քաղաքականությունը խոչընդոտելն է: Ես չգիտեմ՝ նրանք ցանկանում են գրավել Թրամփի ուշադրությունը, թե՞ պարզապես կատարում են Մոսկվայի օրակարգը»,- գրել է նախկին նախագահը։

Режим Иванишвили препятствует армяно-азербайджанскому урегулированию, — Саакашвили
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что действующая власть страны препятствует нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Об этом бывший президент написал на своей странице в Facebook.
«Режим Иванишвили препятствует нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Факт в том, что Азербайджан принял историческое решение о регулярных поставках нефтепродуктов в Армению, что в настоящее время возможно только через грузинские железные дороги. Обманщик установил такой тариф, что было бы лучше просто отказать.
Невозможно, чтобы Иванишвили не знал, что никто не может заплатить такой тариф, поэтому цель здесь — помешать политике армяно-азербайджанского сближения. Я не знаю, хотят ли они привлечь внимание Трампа или просто выполняют повестку Москвы», — написал бывший президент.