Reuters-ի տեղեկություններով՝ Հնդկաստանի զենք արտադրող առաջատար ընկերությունների մի խումբ ղեկավարներ, այդ թվում՝ Adani Defence-ի և Bharat Forge-ի ներկայացուցիչներ, Մոսկվայում հանդիպումներ են ունեցել։ Նրանք քննարկել են ռուսական կողմի հետ հնարավոր համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու հարցը։
Այս հանդիպումները տեղի են ունեցել Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո Հնդկաստանի պաշտպանական բիզնեսի ղեկավարների առաջին այցի շրջանակում: Այցի մասին նախկինում չէր հաղորդվել:
Հնդկաստանի կառավարությունը ձգտում է վերաձևակերպել ՌԴ-ի հետ տասնամյակներով ձևավորված կապերը՝ կենտրոնանալով զենքի համատեղ մշակման վրա:
ՌԴ-ի հետ ցանկացած համագործակցություն կարող է խոչընդոտել վարչապետ Նարենդրա Մոդիի ծրագրերին՝ Հնդկաստանը (աշխարհի խոշորագույն զենք ներկրողներից մեկը) վերածել գլոբալ արտադրական կենտրոնի և համատեղ մշակել արևմտյան զենքեր:
Հանդիպումները տեղի ունեցել հոկտեմբերի 29-30-ին Մոսկվա հնդկական պատվիրակության այցի շրջանակներում։ Պատվիրակությունը գլխավորել է Հնդկաստանի պաշտպանական արտադրության քարտուղար Սանջիվ Կումարը:
Adani Group-ի և Bharat Forge-ի մամուլի ծառայությունները հերքել են, որ իրենց ընկերությունների ղեկավարները մասնակցել են հանդիպումներին: Հնդկաստանի ՊՆ-ն և մյուս նշված ընկերությունները չեն պատասխանել մեկնաբանության խնդրանքներին:

Reuters reported that a group of Indian defense industry executives, including Adani Defence and Bharat Forge, met in Moscow to discuss possible joint ventures with Russia.
The meetings were the first visit by Indian defense industry leaders since Russia's invasion of Ukraine. The visit had not been previously reported.
The Indian government is seeking to reshape decades-old ties with Russia, focusing on joint arms development.
Any cooperation with Russia could hamper Prime Minister Narendra Modi's plans to turn India, one of the world's largest arms importers, into a global manufacturing hub and jointly develop Western weapons.
The meetings were held as part of an Indian delegation's visit to Moscow on October 29-30. The delegation was led by India's Defense Production Secretary Sanjiv Kumar.
The press services of Adani Group and Bharat Forge denied that their company executives attended the meetings. The Indian Ministry of Defense and the other companies mentioned did not respond to requests for comment.