Խաղաղության գործընթացի շրջանակներում կա երեք փաստաթուղթ, որոնք քննարկվում են ԱՄՆ-ի և եվրոպացիների հետ, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
«Կա 20 կետից բաղկացած շրջանակային փաստաթուղթ, որն անընդհատ փոփոխվում է։ Երկրորդ փաստաթուղթը վերաբերում է անվտանգության երաշխիքներին, երրորդը՝ Ուկրաինայի հետպատերազմյան վերականգնմանը»,- ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան և նրա եվրոպացի գործընկերներն ավարտին են հասցնում խաղաղության նոր ծրագիրը և պատրաստվում են այն ներկայացնել Միացյալ Նահանգներին չորեքշաբթի օրը։
Զելենսկին պատասխանել է նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն դիտարկմանը, որ ժամանակն է Ուկրաինայում ընտրություններ անցկացնելու և որ «նրանք օգտագործում են պատերազմը՝ ընտրություններից խուսափելու համար»։
«Այն միտքը, որ Ուկրաինայում ընտրություններ չեն անցկացվում, քանի որ ես կառչած եմ նախագահի պաշտոնից, լիովին ոչ ադեկվատ պատմություն է։ Ես պատրաստ եմ ընտրությունների»,- ասել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ ընտրությունների անցկացման հետ կապված կա «երկու հարց»։
«Նախևառաջ՝ անվտանգությունը։ Ինչպե՞ս կարող ենք դրանք անցկացնել։ Ինչպե՞ս կարող ենք դա անել կրակի տակ, հրթիռների տակ։ Մեր զինված ուժերի վերաբերյալ։ Հարցն այն է՝ ինչպե՞ս կքվեարկեն նրանք։
Եվ երկրորդ հարցն ընտրությունների անցկացման օրինականության օրենսդրական հիմքն է։ Եվ քանի որ այս հարցը այսօր բարձրացնում են ԱՄՆ նախագահը և մեր գործընկերները, ես շատ կարճ կպատասխանեմ՝ ես պատրաստ եմ ընտրություններին»,- ասել է նա և հավելել, որ Ուկրաինայում ընտրություններ անցկացնելու հարցն «ուկրաինացի ժողովրդի հարցն է, այլ ոչ թե այլ երկրների ժողովուրդների»։
Ուկրաինայի նախագահը նաև խնդրել է Միացյալ Նահանգներին՝ Եվրոպայի հետ համատեղ, ապահովել ընտրություններում քվեարկության անվտանգությունը։
«Եթե դա արվի, Ուկրաինան կկարողանա ընտրություններ անցկացնել 60 օրվա ընթացքում»,- հավելել է Զելենսկին։

There are three documents under discussion with the United States and the Europeans as part of the peace process, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said in response to reporters' questions.
"There is a 20-point framework document that is constantly changing. The second document concerns security guarantees, the third concerns the post-war reconstruction of Ukraine," he said.
He stressed that Ukraine and its European partners are finalizing a new peace plan and are preparing to present it to the United States on Wednesday.
Zelensky also responded to US President Donald Trump's observation that it is time to hold elections in Ukraine and that "they are using the war to avoid elections."
"The idea that elections are not being held in Ukraine because I am clinging to the presidency is a completely inadequate narrative. I am ready for elections," Zelensky said.
According to him, there are "two issues" regarding the holding of elections.
"First of all, security. How can we hold them? How can we do it under fire, under missiles? Regarding our armed forces. The question is, how will they vote?
And the second question is the legislative basis for the legality of holding elections. And since this issue is raised today by the US President and our partners, I will answer very briefly: I am ready for elections," he said, adding that the issue of holding elections in Ukraine "is a matter for the Ukrainian people, not the peoples of other countries."
The Ukrainian president also asked the United States, together with Europe, to ensure the security of voting in the elections.