Ուկրաինայի համար վիճահարույց դրույթները հանվել են․ Զելենսկի
ԱՄՆ խաղաղության ծրագիրը պարունակում էր 28 կետ, սակայն այսօր Ռուստեմ Ումերովը ներկայացրեց 20-ը. Ուկրաինայի համար վիճահարույց դրույթները հանվել են, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Նա նշել է, որ խաղաղության ծրագրի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի տրամադրվածությունը փոխզիջումների որոնումն է, սակայն «դժվար հարցերը» մնում են։
«Տարածքային հարցի շուրջ փոխզիջում դեռևս չի ձեռք բերվել»,- նշել է նա և Ուկրաինան իրավունք չունի հրաժարվել իր տարածքներից ո՛չ երկրի Սահմանադրության, ո՛չ միջազգային, ո՛չ էլ բարոյական իրավունքի համաձայն։
Զելենսկին նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ունի պատերազմն ավարտելու «իր սեփական տեսլականը», սակայն այն տարբերվում է ուկրաինական մոտեցումից։
«Ուկրաինան չի բավարարվում Միացյալ Նահանգներին խաղաղության գործընթացից բացառելու գաղափարով։ Կիևը գնահատում է Վաշինգտոնի աջակցությունը և Ռուսաստանի վրա շարունակական ճնշումը»,- ասել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ անհրաժեշտ չէ հոռետեսորեն տրամադրված լինել «թշնամու կողմից դեռևս չգրավված տարածքների» հարցում. դա չի նշանակում, որ նրանք կգրավեն։ Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ ռազմաճակատում ներկայումս «հեշտ չէ»։

Controversial provisions for Ukraine have been removed. Zelensky
The US peace plan contained 28 points, but today Rustem Umerov presented 20. The controversial provisions for Ukraine have been removed, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said in response to journalists' questions.
He noted that the US attitude towards the peace plan is to seek compromises, but "difficult issues" remain.
"A compromise on the territorial issue has not yet been reached," he noted, and Ukraine has no right to give up its territories either under the country's Constitution, international law, or moral law.
Zelensky noted that US President Donald Trump has "his own vision" of ending the war, but it differs from the Ukrainian approach.
"Ukraine is not satisfied with the idea of ​​excluding the United States from the peace process. Kyiv appreciates Washington's support and continued pressure on Russia," Zelensky said.
According to the Ukrainian president, there is no need to be pessimistic about the "territories not yet occupied by the enemy" - this does not mean they will be occupied. At the same time, he noted that the situation on the front line is currently "not easy."