Այսօր Զելենսկուն կտրամադրենք ամբողջական տեղեկատվություն. Ումերով
Մի քանի օր շարունակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայացուցիչներն աշխատել են Ուկրաինայի ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովի և Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Անդրեյ Գնատովի հետ: Այս մասին Ումերովը հայտնել է X-ի իր էջում։
«Շնորհակալ եմ կառուցողական աշխատանքի համար։ Ուկրաինական թիմի հիմնական խնդիրն էր ամերիկյան կողմից ստանալ ամբողջական տեղեկատվություն Մոսկվայում նրանց զրույցի և ընթացիկ առաջարկների բոլոր նախագծերի վերաբերյալ, որպեսզի դրանք մանրամասն քննարկվեն Ուկրաինայի նախագահի հետ: Բոլոր գործընկերների հետ միասին մենք պետք է ամեն ինչ անենք այս պատերազմն արժանապատվորեն ավարտելու համար», - գրել է Ումերովը։
Նա հավելել է, որ այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, պատվիրակությունն Ուկրաինայի նախագահին ամբողջական տեղեկատվություն կփոխանցի ամերիկյան կողմի հետ երկխոսության բոլոր ասպեկտների մասին: Կփոխանցվեն նաև բոլոր փաստաթղթերը:

Представители президента США Дональда Трампа в течение нескольких дней работали с секретарем Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустемом Умеровым и начальником Генерального штаба Вооруженных сил Украины, генералом Андреем Гнатовым. Об этом Умеров сообщил на своей странице в X.
«Благодарю за конструктивную работу. Основной задачей украинской команды было получение от американской стороны полной информации обо всех аспектах их беседы в Москве и всех проектах текущих предложений, чтобы детально обсудить их с президентом Украины. Вместе со всеми партнерами мы должны сделать всё, чтобы достойно завершить эту войну», — написал Умеров.
Он добавил, что сегодня, 8 декабря, делегация передаст президенту Украины полную информацию обо всех аспектах диалога с американской стороной. Будут переданы также все документы.