Հայկական կողմը չի համաձայնել. Բայրամով
Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը որևէ պատճառ չունի չընդունելու Ադրբեջանի առաջարկը: Մեր առաջարկը մնում է ուժի մեջ: Այս մասին Բաքվում Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
«3+3 ձևաչափ ստեղծելու նախաձեռնությունը ներկայացրել է Ադրբեջանի նախագահը, և այս ձևաչափի շրջանակներում անցկացվել է երեք հանդիպում: 2024 թվականի հոկտեմբերին կայացած հանդիպման ժամանակ առաջարկվել է հաջորդ հանդիպումը կազմակերպել Ադրբեջանի հովանու ներքո: Սակայն, ցավոք, նման համաձայնության չհասանք: Հայկական կողմը չի համաձայնել դրան: Ներկայիս իրավիճակը տարբեր է: Այս հանդիպումները այլ ուղիներով կազմակերպելու հարցն արդեն քննարկվում է», - ասել է նա:

The Armenian side did not agree. Bayramov
We believe that Armenia has no reason not to accept Azerbaijan’s proposal. Our proposal remains valid. Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov stated this at a joint press conference with Abbas Araghchi in Baku.
“The initiative to create a 3+3 format was presented by the President of Azerbaijan, and three meetings were held within the framework of this format. During the October 2024 meeting, it was proposed to hold the next meeting under the auspices of Azerbaijan. However, unfortunately, we did not reach such an agreement. The Armenian side did not agree to this. The current situation is different. The issue of organizing these meetings through other channels is already being discussed,” he said.