Անհայտ ԱԹՍ-ներ՝ Զելենսկու ինքնաթիռի վայրէջքից առաջ
BBC-ի տեղեկություններով՝ Իռլանդիայի կառավարությունը տեղեկություն է ստացել երկրի օդային տարածքում անհայտ անօդաչու սարքերի հայտնվելու մասին։ ԱԹՍ-ները հայտնվել են այն ժամանակ, երբ Դուբլինում պետք է վայրէջք կատարեր Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու ինքնաթիռը։ Զելենսկին Իռլանդիա էր ժամանել պաշտոնական այցով շաբաթվա սկզբին։
Իռլանդիայի կառավարության աղբյուրները հաստատել են միջադեպի փաստը, սակայն Իռլանդիայի զինված ուժերը հրաժարվել են մեկնաբանել տեղեկությունը, որը սկզբում տարածվել էր լրատվամիջոցներով։
Անօդաչուների մասին տեղեկությունը հաստատել է նաև Զելենսկու խորհրդական Դմիտրի Լիտվինը։
«Անվտանգության համար պատասխանատու է ընդունող կողմը։ Նրանց տվյալներով՝ իսկապես եղել են նման անօդաչուներ, բայց դա ոչ մի կերպ չի ազդել այցի վրա և չի պահանջել ծրագրում որևէ փոփոխություն»,- ուկրաինացի լրագրողներին ասել է Լիտվինը։
Առաջինը անօդաչուների մասին հայտնել է իռլանդական The Journal-ը։ Ըստ հրապարակման՝ երկուշաբթի երեկոյան, երբ Զելենսկու ինքնաթիռը մոտենում էր Դուբլինին, չորս անհայտ անօդաչու սարք թռչել է նախագահական ինքնաթիռի ենթադրյալ երթուղու ուղղությամբ։

According to the BBC, the Irish government has received reports of unidentified drones in the country's airspace. The drones appeared when the plane of Ukrainian President Volodymyr Zelensky was supposed to land in Dublin. Zelensky arrived in Ireland on an official visit earlier this week.
Irish government sources confirmed the incident, but the Irish armed forces refused to comment on the information initially disseminated by the media.
Zelensky's adviser, Dmytro Lytvyn, also confirmed the drone information.
"The host side is responsible for security. According to their information, there were indeed such drones, but this did not affect the visit in any way and did not require any changes to the plan," Litvin told Ukrainian journalists.
The Irish Journal was the first to report on the drones. According to the publication, on Monday evening, as Zelensky's plane approached Dublin, four unidentified drones flew toward the route the presidential plane was allegedly taking.