ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը India Today-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ռուսական նավթի մատակարարումները Հնդկաստան ընթանում են սահուն կերպով։ Նա ընդգծել է, որ ռուսական նավթային ընկերություններն իրենց հնդիկ գործընկերներին համարում են հուսալի։
Ավելին, պետության ղեկավարը հարցրել է, թե ինչո՞ւ Հնդկաստանը չպետք է իրավունք ունենա ռուսական վառելիք գնել, եթե ԱՄՆ-ն նույնպես նման իրավունք ունի։ Նա նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է քննարկել Հնդկաստանի կողմից Ռուսաստանից վառելիք գնելու հարցը, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ և հավելել, որ ամերիկյան բազմաթիվ ընկերություններ ցանկանում են վերադառնալ Ռուսաստան
Անդրադառնալով ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը՝ Պուտինը նշել է, որ Թրամփը ցանկանում է արագ ավարտել այն, այդ թվում՝ մարդասիրական պատճառներով։ Միևնույն ժամանակ՝ նա շեշտել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է դադարեցնել պատերազմը, որն «Արևմուտքը սանձազերծել է Ուկրաինայի ձեռքով»։
«Կիևի համար ամենակարևորը գիտակցելն է, որ հակամարտության կարգավորման լավագույն ճանապարհը բանակցություններն են»,- նշել է ՌԴ նախագահը։

Почему Индия не должна иметь права покупать российское топливо, если США имеют?
Президент РФ Владимир Путин в интервью India Today заявил, что поставки российской нефти в Индию идут гладко. Он подчеркнул, что российские нефтяные компании считают своих индийских партнеров надежными.
Более того, глава государства спросил, почему Индия не должна иметь права покупать российское топливо, если США также имеют такое право. Он отметил, что Москва готова обсуждать вопрос о покупке Индией топлива из России, в том числе с президентом США Дональдом Трампом, и добавил, что многие американские компании хотят вернуться в Россию.
Касаясь российско-украинского конфликта, Путин отметил, что Трамп хочет быстро его закончить, в том числе по гуманитарным причинам. В то же время он подчеркнул, что Россия хочет прекратить войну, которую «Запад развязал руками Украины».
«Самое главное для Киева — осознать, что лучший путь к урегулированию конфликта — это переговоры», — отметил президент РФ.