Իսրայելը կմասնակցի «Եվրատեսիլին», մի շարք երկրներ հայտարարել են բոյկոտ
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը թույլատրել է Իսրայելին մասնակցել «Եվրատեսիլ 2026» երգի մրցույթին։ Նիդերլանդները, Իսպանիան, Իռլանդիան և Սլովենիան հայտարարել են մրցույթը բոյկոտելու մասին, հայտնում է The Jerusalem Post-ը։
«Եթե ոչ ոք չվրդովվեց, երբ Ռուսաստանն սկսեց իր ներխուժումը և նրան արգելեցին մասնակցել միջազգային մրցույթներին և «Եվրատեսիլին», ապա նույնը պետք է պատահի նաև Իսրայելի հետ»,- հայտարարել է Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը։
Կայքը նշում է, որ Եվրոպական հեռարձակողների միությունը (EBU) ձեռնպահ է մնացել նրա մասնակցության վերաբերյալ քվեարկությունից։ Այս հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց նիդերլանդական հանրային հեռարձակող AVROTROS-ը հայտարարել է, որ դուրս է գալիս մրցույթից։
«Դրական և բացասական կողմերը կշռադատելուց հետո AVROTROS-ը եզրակացրել է, որ ներկա պայմաններում մասնակցությունը չի կարող համապատասխանել մեր կազմակերպության համար հիմնարար սոցիալական արժեքներին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Այն նաև նշում է, որ Իսրայելի գործողությունները Գազայի հատվածում անցել են բոլոր սահմանները։
Իսպանիան նույնպես հայտարարել է մրցույթից դուրս գալու մասին, գրում է կայքը: Իսպանիայի ազգային հեռարձակող RTVE-ի նախագահ Խոսե Պաբլո Լոպեսը նշել է, որ որոշումը «երբեք չպետք է հասներ այս մակարդակին»։
«Եվրատեսիլում կրկնվող խախտումների համար Իսրայելի դեմ պատժամիջոցները պետք է ընդունվեին գործադիր մակարդակով, այլ ոչ թե ներկայացվեին քվեարկության: Այսօր Եվրոպական հեռարձակողների միությունն ավելի շատ կառաջնորդվի փառատոնի քաղաքական և առևտրային շահերով, որոնք նրանք չկարողացան կամ չցանկացան կառավարել»,- ասել է նա:
Իսրայելի նախագահ Իսաակ Հերցոգը հիացմունք է հայտնել Իսրայելին «Եվրատեսիլին» մասնակցելու թույլտվություն տալու որոշման կապակցությամբ:
«Հուսով եմ՝ մրցույթը կմնա մշակույթի, երաժշտության, ժողովուրդների միջև բարեկամության և միջսահմանային մշակութային փոխըմբռնման տոնակատարություն»,- ասել է նա։
Մշակույթի և սպորտի նախարար Միկի Զոհարը նույնպես գովաբանել է Եվրոպական հեռարձակողների միության որոշումը։
«Եվրոպական հեռարձակողների միությունը ճիշտ որոշում է կայացրել՝ թույլ տալով Իսրայելին մասնակցել «Եվրատեսիլին»: Երաժշտությունը միավորում է մարդկանց և երկրներին, և ես շնորհակալություն եմ հայտնում մեր գործընկերներին իրենց առատաձեռն աջակցության համար: Իսրայելի ժողովուրդը կշարունակի ստեղծել, միավորել և լուսավորել աշխարհը»,- գրել է նա։

The European Broadcasting Union has allowed Israel to participate in the Eurovision Song Contest 2026. The Netherlands, Spain, Ireland, and Slovenia have announced a boycott of the contest, The Jerusalem Post reports.
“If no one was outraged when Russia began its invasion and was banned from international contests and Eurovision, then the same should happen to Israel,” Spanish Prime Minister Pedro Sanchez said.
The website notes that the European Broadcasting Union (EBU) abstained from the vote on its participation. Shortly after this announcement, the Dutch public broadcaster AVROTROS announced that it was withdrawing from the contest.
“After weighing the pros and cons, AVROTROS has concluded that participation in the current circumstances cannot be consistent with the social values that are fundamental to our organization,” the statement said.
It also said that Israel’s actions in the Gaza Strip had crossed all limits.
Spain also announced its withdrawal from the contest, the website reported. José Pablo López, president of Spain’s national broadcaster RTVE, said the decision “should never have reached this level.”
“Sanctions against Israel for repeated violations at Eurovision should have been adopted at the executive level, not put to a vote. Today, the European Broadcasting Union is more driven by the political and commercial interests of the festival, which they were unable or unwilling to manage,” he said.
Israeli President Isaac Herzog expressed admiration for the decision to allow Israel to participate in Eurovision.
“I hope that the contest will remain a celebration of culture, music, friendship between peoples, and cross-border cultural understanding,” he said.
Culture and Sports Minister Miki Zohar also praised the European Broadcasting Union’s decision.
“The European Broadcasting Union made the right decision to allow Israel to participate in Eurovision. Music unites people and countries, and I thank our partners for their generous support. The people of Israel will continue to create, unite, and enlighten the world,” he wrote.